Zeman: Referendum na Krymu je v rozporu s ukrajinskou ústavou

Hlasování na Krymu o připojení k Rusku je v rozporu s ukrajinskou ústavou, míní prezident Miloš Zeman. Řekl to dnes jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Výsledek referenda podle hlavy státu ale svědčí o nespokojenosti tamních obyvatel se současným uspořádáním. Podle Zemana by reakcí na referendum mělo být posílení autonomie Krymu. V nedělním referendu si obyvatelé ukrajinského Krymu odhlasovali připojení k Ruské federaci. 

"Připomínám, že stejný názor vyslovil bývalý ministr zahraničích věcí USA Henry Kissinger," řekl na tiskové konferenci Ovčáček. 
    
V reakci na výsledek referenda dnes krymský parlament vyhlásil nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika. Požádal zároveň o vstup do Ruské federace jako její nový subjekt. Evropská unie ani Spojené státy výsledky hlasování konaného za přítomnosti tisíců ruských ozbrojenců neuznávají. Hlasování bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou i mezinárodním právem také podle vlády v Kyjevě.
    
EU dnes projedná podobu sankcí vůči konkrétním osobám za porušení územní celistvosti a suverenity Ukrajiny. Lidem, na něž sankce dopadnou, hrozí zmrazení majetku a zákaz cest do států unie. V Bruselu - a také mezi evropskými metropolemi - se ale diskutuje o tom, koho přesně unijní sankce postihnou. 
    
Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se sankce zřejmě dotknou zhruba dvou desítek lidí. "Já to chápu tak, že je to taková první sada jmen," řekl novinářům při příchodu na dnešní jednání ministrů zahraničí EU. Pokud se na seznam některá jména dnes nedostanou, není prý vyloučené, že se tak stane v brzké budoucnosti. Ve čtvrtek a v pátek bude o Ukrajině jednat také unijní summit. Jedním z hledisek, která evropští diplomaté v minulých dnech řešili, totiž bylo, aby sankce obstály při případném soudním přezkoumání. 
    
Prezident Zeman již na začátku března zavedení sankcí kritizoval. Podle něj nemají skutečný dopad. Možností, jak ovlivňovat autokratické nebo diktátorské režimy, je podle Zemana politické působení, které zahrnuje vzájemný obchod, turistiku i výměnu studentů. 
    
Ukrajinský státní majetek, který se v době vyhlášení nezávislosti nacházel na území Krymu, přijatá rezoluce prohlašuje za "státní majetek Krymské republiky". Od 30. března má na poloostrově platit moskevský čas. 
 
zdroj: ČTK