Je během menstruace vhodné saunování?

Mnohé z nás jsou milovnice saunování, a to ještě více v chladném podzimním a zimním období. Zde můžeme na chvíli zapomenout na zimu venku, příjemně se vyhřát, ale také zrelaxovat na duši. Proto vás možná napadá otázka: mohu navštívit saunu, když mám své dny? 

První důvod, proč ne

Mnoho lékařů se shoduje na tom, že v prvních dnech menstruace není saunování pro ženy vhodné. V sauně dochází k většímu prokrvování vnitřních orgánů a zvyšuje se i celková tělesná teplota. A protože při menstruaci dochází k prokrvení děložní sliznice, může vzestup vnitřní teploty přispět ke zvýšenému krvácení. Nedoporučuje se ani prudké ochlazování v malém ledovém bazénku.

„Protože při mensesu dochází k většímu prokrvení děložní sliznice, která se odlučuje a krvácí, může vzestup vnitřní teploty, byť jen mírný, přispět ke zvýšenému krvácení. Z těchto důvodů se zejména v prvních dnech menstruace saunování nedoporučuje,“ říká MUDr. Antonín Mikolášek.

Druhý důvod, proč ne

"Při menstruaci je děložní čípek více otevřený než mimo menstruaci, a proto je při návštěvě sauny nebo bazénu vhodné pečlivěji vybírat menstruační pomůcku. Například před podrážděním či infekcí děložního čípku z koupání spolehlivě ochrání menstruační kalíšek, který nepustí vodu k čípku. Ve veřejných prostorách, jako je sauna či bazén, doporučuji určitě dbát zvýšené hygieny," říká llona Bittnerová, expertka na menstruační pomůcky z Maluna.cz

Důvod pro – aneb, kdy ano

Lékaři většinou nic nenamítají proti saunování v domácím prostředí. Právě naopak. V případě bolestivé menstruace se návštěva sauny na pár minut doporučuje. Krátké prohřátí vleže a následné osprchování vlažnou vodou, přináší totiž úlevu od bolestí. Avšak ani v domácím prostředí se nedoporučuje používat ochlazovací bazének. K mírnému ochlazení zcela postačí vlažná sprcha nebo vyjít ven na čerstvý vzduch. Navíc je dokázáno, že díky saunování se zvyšuje také výdej některých hormonů. Například endorfinu či dopaminu, což přispívá také k celkovému zlepšení nálady.

Menstruační kalíšek a sauna?

„Pokud jste zvážila všechny pro a proti, a i přesto se rozhodla do sauny vyrazit, možná vás napadne, jestli je kalíšek vhodný i pro tuto příležitost. Určitě ano, pokud kalíšek používáte již delší dobu a víte, že vám dobře sedí,“ upozorňuje Ilona Bittnerová, expertka na menstruační pomůcky z Maluna.cz.

Tip na závěr, menstruační kalíšek Lunette

Lunette je sametově hebký menstruační kalíšek vyrobený ze silikonu ve Finsku. Je navržen tak, aby jeho čištění bylo snadné, vnitřek kalíšku je hladký a stopka usnadňující vyjmutí je rovná a plná. Zvnějšku jsou na spodní části kalíšku rýhy, které usnadňují uchopení. Pro zrušení podtlaku, který vznikne přilnutím kalíšku ke stěnám pochvy při správném zavedení, je nutné při vyjímání kalíšek ve spodní části trochu zmáčknout. Tato část kalíšku je měkčí než ostatní části a zmáčknutí je tak jednodušší. 

Lunette se vyrábí ve dvou různých velikostech. Model 1 je určen ženám se slabou nebo středně silnou menstruací, mladým ženám nebo těm, které ještě neměly pohlavní styk. Má průměr 41 mm a délku 47 mm, objem kalíšku je 20 ml. Je zakončen 25 mm dlouhou stopkou.

Model 2 je určen ženám s normální nebo silnou menstruací. Má průměr 46 mm a délku 52 mm, objem kalíšku je 26 ml. Je zakončen 26 mm dlouhou stopkou.

K dostání na maluna.cz za 650,- Kč .