Šiška a Hojer z ministerstva práce dostali šest a pět let

Pražský městský soud potrestal exnáměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku šesti lety vězení za vydírání. Někdejšímu šéfovi ministerského IT oddělení Milanu Hojerovi uložil pět let. Podle nepravomocného rozsudku muži žádali od jednatele firmy OKsystem stažení stížnosti na ministerstvo u antimonopolního úřadu s tím, že v opačném případě firma nedostane stomilionovou zakázku. Kvůli Šiškovu stíhání rezignoval v říjnu 2012 jeho nadřízený, ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

Šiška s Hojerem se proti verdiktu na místě odvolali, při odchodu ze soudní síně odmítli rozhodnutí komentovat. Svou vinu od počátku popírají a hájí se tím, že pouze plnili nařízení vlády, podle nějž dostali za úkol uspořit polovinu nákladů ministerstva. OKsystem prý měla v oblasti IT zakázek monopolní postavení a diktovala si stále další podmínky.
 
K rozsudku se odmítl vyjádřit exministr Drábek. "Vzhledem k tomu, že v kauze vystupuji jako svědek, nebudu rozhodnutí soudu jakkoli komentovat," napsal ČTK.
 
Softwarová společnost OKsystem pro ministerstvo práce dlouhodobě zajišťovala čtyři rozsáhlé informační systémy. Ministerstvo se však v roce 2011 bez vypsání výběrového řízení dohodlo s jiným dodavatelem - společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom spatřoval rozpor se zákonem o veřejných zakázkách, a proto se obrátil na antimonopolní úřad.
 
Podle předsedy soudního senátu Petra Nováka pak Šiška s Hojerem po vzájemné dohodě opakovaně požadovali po jednateli firmy Martinu Procházkovi, aby stížnost u antimonopolního úřadu stáhl. Od července do září 2012 mu prý na schůzkách ve svých kancelářích i v nedaleké kavárně hrozili, že v opačném případě firmě nebude přidělena zakázka na přepis informačního systému státní sociální podpory do jednotné datové základny v hodnotě nejméně 100 milionů korun.
 
Procházka se kvůli tomu obrátil na policii, která ho před další schůzkou s pracovníky ministerstva vybavila nahrávacím zařízením. "Záznamové zařízení potvrdilo skutečnosti, které svědek Procházka tvrdil," konstatoval soudce.
 
"S panem Procházkou jsem jednal ve víře, že napravíme obchodní vztahy mezi dodavatelem a investorem," bránil se v dnešní závěrečné řeči Šiška. Hojer se zase snažil před soudci poukázat na to, že neměl žádné rozhodovací pravomoci. "Nedělal jsem žádná rozhodnutí, která by ministerstvo zavazovala. Fungoval jsem jen jako komunikátor, předával jsem informace mezi vedením ministerstva a dodavateli," prohlásil.
 
Obžaloba Šišku s Hojerem původně vinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplacení formou přidělení veřejné zakázky, soud však jejich jednání vyhodnotil jako vydírání. Vyhnul se tak nutnosti zodpovědět otázku, zda muži v dané věci vystupovali jako úřední osoby v právním smyslu slova, což jejich obhájci zpochybňovali. Trestní sazba ovšem zůstala stejná: pět až 12 let. Hojerovi tak soud uložil trest na samé spodní hranici sazby.
 
"Zvažovali jsme podíl odpovědnosti obou obžalovaných. Obžalovaný Šiška byl ve výrazně vyšším postavení, a jeho jednání tak vykazuje vyšší společenskou škodlivost. Měl pravomoc rozhodnout o osudu firmy OKsystem," vysvětlil Novák, proč exnáměstek dostal o rok přísnější postih. Oba muži si trest mají odpykat ve věznici s ostrahou.
 
Kvůli dohodě s Fujitsu čelí Šiška dalšímu obvinění. Policie ho navíc stíhá také pro údajný nezákonný pokus přidělit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Dozorující žalobce Zdeněk Matula ČTK sdělil, že oba případy jsou stále ve fázi vyšetřování.
 
zdroj: ČTK