Počet žen obracejících se na organizaci Rosa zřejmě stoupne

Počet obětí domácího násilí, které se s prosbou o pomoc obrátí na organizaci Rosa, bude letos zřejmě vyšší než loni. Zatímco v roce 2013 hledalo podporu 240 nových klientek, za prvních devět měsíců letošního roku jich bylo už 230. Nově se mohou objednat na konzultaci na poradenské pracoviště v Praze 2, které dnes bylo slavnostně otevřeno.  

Podle letošní studie Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) zažívá násilí v rodině v České republice zhruba třetina žen. "Přes řadu informací a kampaní stále řada žen, které žijí v násilném vztahu, podceňuje nebezpečí, které jim může hrozit a problém s domácím násilím neřeší," uvedla terapeutka Zdena Prokopová.
 
Když Rosa analyzovala profily loňských klientek, dospěla k závěru, že šlo nejčastěji o vdané ženy ve věku od 30 do 44 let. Téměř třetina žije v manželském svazku mezi pěti a deseti lety. Nejčastěji jsou zastoupeny ženy se středoškolským vzděláním (46,6 procenta), za nimiž následují vysokoškolačky (36,8 procenta). Podíl takto vzdělaných žen přitom dlouhodobě roste, uvedla Rosa.
 
Dvaačtyřicet procent z této skupiny týraných žen je zaměstnaných, zhruba čtvrtinu tvoří ženy na rodičovské dovolené. V součtu s dalšími ekonomicky neaktivními ženami z toho vyplývá, že v úplné či částečné ekonomické závislosti na svém partnerovi žije 44,4 procenta obětí domácího násilí.
 
Organizace Rosa funguje jednadvacet let. V roce 1993 byla založena jako nadace, o pět let později se transformovala na občanské sdružení a od ledna letošního roku se v souladu s novým občanským zákoníkem stala spolkem. Vedle osobních konzultací nabízí také krizovou pomoc po telefonu, utajený azylový dům a dva utajené azylové byty. Věnuje se rovněž prevenci, například na konci října plánuje spustit kampaň upozorňující na násilí vůči seniorům.
 
Obětem domácího násilí vedle Rosy poskytují podporu i další organizace. V Praze například pod hlavičkou Centra sociálních služeb funguje Intervenční centrum. Bílý kruh bezpečí zase vedle poradenství provozuje také telefonickou linku DONA určenou speciálně pro oběti domácího násilí.
 
zdroj: ČTK