Omnipolu loni klesly tržby za prodej zboží i zisk

Společnosti Omnipol, která patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou, loni klesly tržby za prodej zboží o téměř 15 procent na 391 milionů korun. Zisk společnosti se snížil o zhruba osm procent na 18,2 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy Omnipolu, kterou firma zveřejnila na internetu. Omnipol loni dál pociťoval dopady celosvětové ekonomické recese.

"Přetrvávala naše snaha dokončit nepříjemně se protahující obchodní případ dodávky dopravních letounů pro Armádu České republiky a také vyřešit problém související s neobdrženými vývozními licencemi do některých teritorií zasažených vlnou nestability v souvislosti s tzv. arabským jarem," komentoval výsledky předseda představenstva Michal Hon. Úspěšně se naopak podle něj například podařilo vyřešit problém uzavřené cesty do polských přístavů.
 
Celkový obrat společnosti v loňském roce dosáhl 824,7 milionu. Týdeníku Euro Hon před časem řekl, že za letošek očekává překročení jedné miliardy. "Podle plánu by se měly tržby letos zdvojnásobit zhruba na 1,6 miliardy korun," upřesnil Hon.
 
Firma v letošním roce také poprvé informovala o takzvaném konsolidovaném výsledku, tedy včetně ovládaných společností z odvětví vojenských elektronických systémů Česká letecká servisní a ERA nebo výrobce munice a systémů pro čerpání pohonných hmot a automobilový průmysl Poličské strojírny. "Ve skupině firem jsme zaměstnávali přibližně 620 zaměstnanců a celkový obchodní obrat skupiny roku 2012 činil 1839 milionu Kč a zisk za toto účetní období činil 72,4 milionu Kč," uvedla společnost ve výroční zprávě.
 
Omnipol se v loňském roce dál snažil hledat nová teritoria. "Přetrvává naše angažovanost v rovníkové Africe, dále se rozvíjí spolupráce se státy severní Afriky i přes zmíněnou problematiku neklidné politické situace v tomto regionu a podařilo se uzavřít další zakázky v zemích jihovýchodní Asie. Velmi nadějně se ukazuje intenzivní práce v Jižní Americe," poznamenal Hon.
 
Obchodní činnost, která zajišťuje 47 procent celkových výnosů, představuje hlavní část podnikání Omnipolu. Z toho nadpoloviční část je z vývozu, asi 30 procent z dovozu a domácí prodej činí 13 procent tržeb za prodej zboží. Omnipol dále poskytuje pronájem-leasing, který představuje asi osm procent celkových výnosů, na tržby z prodeje ostatních služeb připadá asi 17 procent celkových výnosů.
 
Valná hromada letos rozhodla o dividendách akcionářům v hodnotě osm milionů korun, nerozdělený zisk tak je 9,3 milionu korun a do rezervního fondu putovalo zhruba 910.000 korun. V letošním roce chce Omnipol docílit zisku 11 milionů korun.
 
Omnipol vznikl v roce 1934 jako mezinárodní síť obchodních zastoupení Škody Plzeň. Po druhé světové válce byla firma podnikem zahraničního obchodu, který byl přímo řízen ministerstvem, a do roku 1989 monopolním vývozcem a dovozcem letecké a vojenské techniky. V roce 1991 se podnik transformoval a následně byl částečně privatizován. Majoritními vlastníky Omnipolu jsou podle databáze ČTK Prodata podnikatelé Martin a Petr Hávovi.
 
zdroj: ČTK