Do boje o Sněmovnu se zatím hlásí 18 uskupení, méně než minule

Zatím 18 politických uskupení se do dnešního odpoledne přihlásilo podle zjištění ČTK do předčasných sněmovních voleb. Je jich méně než při minulých řádných volbách před třemi lety, kdy den před nejzazším termínem mělo kandidátky odevzdáno 24 stran nebo hnutí. Nakonec se jich tehdy přihlásilo 27. 

Kandidátky většinou přihlásily tradiční účastníci volebních klání; nováčky v bitvě o Sněmovnu budou hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše, Úsvit přímé demokracie senátora a podnikatele Tomia Okamury, NS-LEV21 expremiéra Jiřího Paroubka a také Romská demokratická strana, která se nominovala podle dostupných informací jen ve středních Čechách. 
    
Počet kandidujících stran se patrně ještě rozšíří, neboť ne všechna uskupení, která účast ve volbách ohlásila, už své adepty navrhla. Ani ne všechny zavedené parlamentní strany své kandidátky nepředložily ještě ve všech krajích. 
    
Největší výběr by měli mít zatím lidé ve středních Čechách a v Karlovarském, Zlínském a Pardubickém kraji, kde se do voleb přihlásilo 12 uskupení. V Královéhradeckém kraji a ve třech nejlidnatějších regionech - v Praze a na jižní a severní Moravě - disponují tamní úřady zatím pouze devíti kandidátkami. 
    
Zastoupení v dolní komoře parlamentu by podle průzkumů voličských preferencí měly uhájit ČSSD, KSČM, TOP 09 a ODS, poslance by měly mít také KDU-ČSL, Strana práv občanů - zemanovci a Babišovo hnutí. Věci veřejné by mohly obnovit zastoupení ve Sněmovně pouze tehdy, pokud jejich zástupci budou zvoleni za Okamurovo hnutí. 
    
Mezi účastníky volebních klání znovu patří Jana Bobošíková se svým novým blokem Hlavu vzhůru, s nímž chce soupeřit Suverenita - Strana zdravého rozumu nebo Strana svobodných občanů. Volební zkušenosti má i monarchistická strana Koruna Česká, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Volte Pravý Blok www.cibulka.net, Strana soukromníků České republiky a Česká pirátská strana.
 
zdroj: ČTK