Změny v dopravě zkomplikují život občanům Prahy 10

Nově připravované změny v Pražské integrované dopravě, které mají platit od září tohoto roku, vyvolávají nejen mezi občany, ale i zástupci městských částí obavy. Vedení radnice Prahy 10 má největší výhrady ke zrušení autobusové linky 224 spojující stanice metra Strašnická a Skalka, čímž se značně zkomplikuje přeprava pro cestující v této oblasti. 

Dále pak považuje za problematické prodloužení intervalů u linky 188 a nahrazení linky 155 linkou 163, což bude mít zase nepříznivý dopad pro cestování do stanice Želivského ze směru Počernická nebo sídliště Malešice. „Chápeme úsporná opatření dopravního podniku, ale v rámci dopadu na cestující z Prahy 10 by měly být změny v městské integrované dopravě řešeny citlivěji. Proto zrušení některých autobusových a tramvajových linek a navrhované náhradní spoje v nás vzbuzují obavy o funkčnost a plynulost přepravy cestujících,“ vysvětlil starosta městské části Prahy 10 Milan Richter.

Podle něj značné komplikace přinese i zrušení tramvajové linky číslo 19 a to bez náhrady. Na trase tak bude jezdit pouze linka 26, ale bez zkrácení intervalů. „Navrhovali jsme řadu řešení, abychom předešli komplikacím a stresovým situacím pro cestující z Prahy 10, bohužel ve většině případů nebyla vyslyšena,“ posteskl si starosta Richter.
 
Radnice také iniciovala zkrácení intervalů u tramvajové linky číslo 5, která má nahradit linku 11 v oblasti ulic Vinohradské a Černokostelecké. Dále zrušením linky číslo 6 z Otakarovy na Kubánské náměstí se ztrácí vazba na trase Vršovice (jižní část) - I. P. Pavlova, Praha 10 navrhovala vedení linky číslo 4 touto trasou. Ani v tomto případě se radnice změny nedočkala. Problematickou situaci pro cestující z Prahy 10 vidí radnice zejména ve zrušení autobusové linky 224, která zajišťovala spojení zastávek U Lípy, Záběhlická škola a Topolová se stanicemi metra Strašnická a Skalka. Zrušením linky se pro cestující nejen značně prodlouží doba přepravy, ale navíc budou muset přestupovat. V souvislosti s tím to bude mít negativní dopady i na cestování na trase Štěchovická – Strašnická.
 
Podrobný přehled všech naplánovaných změn nejen v Praze 10, které mají platit od září tohoto roku, najdete na www.ropid.cz. Zde také můžete vznést své podněty a připomínky.