Právě se nacházíte:

ZAŽIJTE PRAHU 10 JINAK!

„Na Desítce to občansky žije. Přijďte se přesvědčit, co pro vás připravili vaši sousedé a známí ve Vršovicích, Strašnicích a Záběhlicích v rámci celopražského festivalu „Zažít město jinak“ a zažijte si naší Desítku opravdu jinak. Letos poprvé vznikne festivalová zóna na třech místech v naší městské části a budete tak mít jedinečnou příležitost si nevšedně užít veřejný prostor a poznat další zajímavá místa a sousedy na naší Desítce,“ zve všechny obyvatele Prahy 10 za organizátory Renata Chmelová.

VRŠOVICE:

Vršovická zóna se již tradičně bude odehrávat kolem ulice Krymská a v Proluce, což je nezastavěná louka u stanice tramvaje č. 22 "Ruská" směrem z centra. Po celý den zde můžete zažít různé hudební kapely, módní přehlídku a přímo na ulici budete mít při ruce vizážistický a kadeřnický salon nebo můžete zkusit rychlokurz tance cumbia.
 
O občerstvení se od 11 do 13 hodin postará paella uvařená na obří pánvi přímo na ulici a po celou dobu se mohou všichni vršovičtí zapojit do sousedského pikniku dle hesla: „Přines, co jsi napekl - ochutnej, co přinesl soused“.
 
2. ročník cyklistického závodu do vrchu Krymskou ulicí proběhne mezi 14 a 16 hodinou, kde se v jejím dolním konci můžete průběžně zúčastnit ježdění sprintů na čas a jeho vítěz bude vyhlášen v 17 hod.
 
Večer se od 18 hod. koná sousedské pečení špekáčků v Proluce, určitě si s sebou vezměte kytary. Celá vršovická akce bude zakončena promítáním filmu „Ráno vstanu a změním svoje město“ pod širým nebem v Proluce od 21hod.
 
Aktuální program vršovické zóny naleznete na: www.startvrsovice.cz
 
STRAŠNICE:
 
Strašnická zóna začne svůj program zvelebováním veřejného prostoru. Nelíbí se Vám nevzhledné zídky před vstupem do metra Strašnická? Přijďte je pomoci natřít v abstraktních geometrických tvarech mezi 11 a 15 hod. K dispozici budou připravené štětce a barvy.
 
Znáte pravidla hraní pétanque? Odpoledne od 15 do 19 hodin bude probíhat vysvětlování základů této hry s následným turnajem propojeným s piknikem dle hesla „Přines, co jsi napekl - ochutnej, co přinesl soused.“ Drobný mobiliář v podobě grilu a sezení bude zajištěn.
 
Po celé odpoledne bude probíhat burza knih a DVD - přines, odnes, nechej - co zbyde, bude jako náplň do mobilních knihoven u metra.
 
Strašničtí jsou srdečně zváni do Strašnického divadla, kde od 21 hodin proběhne promítání časosběrného dokumentu Davida Vondráčka „Láska v hrobě“ o lidech obývajících hrobky na strašnickém německém hřbitově.
 
Aktuální program strašnické zóny naleznete na: www.strasnice.org
 
ZÁBĚHLICE:
 
Záběhlická zóna bude zaměřena na seznámení se s přírodou v největší zelené ploše Prahy 10. Meandry Botiče v blízkosti Kozinova náměstí se mezi 13 až 16 hodinou promění v naučnou stezku pro malé i velké.  Dozvíte se, jestli to v Botiči (ne)žije, dostanete se do kontaktu s živými netopýry a nejen děti tak i zvídaví dospělí se prostřednictvím zajímavých úkolů a her v přírodě dozvědí mnoho zajímavostí o přilehlém přírodním parku v lokalitě zvané Trojmezí.
 
Kozinovo náměstí a Kozinova ulice se od 11 do 20 hodin promění v pěší zónu. Na ní vyroste kavárna s točenými nápoji a zázemím pro sousedský piknik – domluvte se sousedy a přijďte si ugrilovat svůj oběd či večeři. Přineste ochutnat svým sousedům, co umíte dobrého uvařit.
 
Malí i velcí cyklisté si mohou vyzkoušet jízdu zručnosti. Máte doma přečtené knihy či oposlouchaná CD a děti okoukané hračky? Přijďte si je vyměnit do bazaru, co zbyde, bude poskytnuto charitě.
 
Večer si od 18 hod můžete poslechnout živou hudbou a od 19 hodin si užijete promítání pod širým nebem dánského dokumentu „Dva muži z Bogoty“, který ukazuje nakolik je úspěch komunální politiky propojen s morálním charakterem jedinců, jejichž hlavní vizí je upřímnost a veřejný prospěch.
 
Aktuální program záběhlické zóny naleznete na: www.trojmezi.info
 
PODROBNÝ PROGRAM AKCE ZAŽÍT PRAHU 10 JINAK
 
v rámci sousedské slavnosti „Zažít město jinak 2012“ a „Velké podzimní cyklojízdy“
 
Celý festival je pod záštitou pražské radní Aleksandry Udženije
 
 
Festival vznikl jako oslava veřejného prostoru a pokus o jeho dočasnou proměnu v místo příjemné pro život, v reakci na myšlenku Evropského týdne mobility.
 
ZÓNA VRŠOVICE
 
Organizuje: o. s. START VRŠOVICE
 
Akce se bude odehrávat kolem ulice Krymská a v Proluce (nezastavěná louka u stanice tramvaje č. 22"Ruská" směrem z centra).  Více informací na: www.startvrsovice.cz
 
PRŮBĚŽNĚ CELÝ DEN:
 
Kapely aDJs
 
Dětský vyměňovací bazar hraček
 
Sousedský piknik dle hesla: „Přines, co jsi napekl - ochutnej, co přinesl soused“
 
Vizážistický a kadeřnický salon při ruce, tedy přímo na ulici.
 
11-13 hod. PŘÍPRAVA PAELLY NA OBŘÍ PÁNVI a následná konzumace (parčík na konci Krymské)
 
14-16 hod. 2. ROČNÍK CYKLOZÁVODU DO VRCHU KRYMSKOU ULICÍ
 
Průběžné ježdění sprintů na čas. (dolní konec Krymské)
 
17 hod. VYHLÁŠENÍ VÍTĚZE 2. ROČNÍKU CYKLOZÁVODU DO VRCHU KRYMSKOU ULICÍ
 
18 hod. TÁBORÁK ANEB SOUSEDSKÉ PEČENÍ ŠPEKÁČKŮ, kytary vítány (Proluka)
 
21 hod. PROMÍTÁNÍ FILMU (Proluka)
 
Auto*Mat - Ráno vstanu a změním svoje město režiséra Martina Marečka
 
ZÓNA STRAŠNICE
 
Organizuje: o. s. ÚTULNÉ STRAŠNICE
 
Akce se bude odehrávat kolem metra Strašnická a ve strašnickém parku a jeho okolí.
Více informací na: www.strasnice.org
 
11,00 – 15,00 NATÍRÁNÍ ZÍDEK KOLEM METRA STRAŠNICKÁ
 
Natírání v abstraktním geometrickém vzoru
 
Kdokoli může přijít - dostane štětec, barvu, rukavice a může se dát do díla
 
15,00 – 19,00 HRANÍ PÉTANQUE SPOJENÉ S PIKNIKEM
 
Hraní na oficiálním hřišti: vysvětlení základů hry, turnaj v pétanque + pastis pro hráče zdarma
 
Vedle hřiště sousedský piknik ve stínu stromů dle hesla „Přines, co jsi napekl - ochutnej, co přinesl soused.“ Drobný mobiliář zajištěn (sezení, gril, nádoby na odpadky). Bylinky ze zahrady Trmalovy vily na gril / do nápojů pro účastníky pikniku
 
Frisbee / aerobie + házedla + slackline + kubb – k zapůjčení na hraní
 
Burza knih a DVD - přines, odnes, nechej - co zbyde, jako náplň do mobilních knihoven u metra
 
21,00 PROMÍTÁNÍ FILMU D. Vondráčka „Láska v hrobě“  ve Strašnickém divadle
 
Promítání časosběrného dokumentu Davida Vondráčka o lidech obývajících hrobky na strašnickém německém hřbitově – celý dokument se odehrává ve Strašnicích.
 
ZÓNA ZÁBĚHLICE
 
Organizuje: o. s. TROJMEZÍ
 
Akce se bude odehrávat v přírodním parku Hostivař-Záběhlice a kolem Přírodní památky Meandry Botiče v lokalitě zvané Trojmezí. Všechny aktivity začínají na Kozinově náměstí. Více informací na: www.trojmezi.info
 
11-19 hod. KAVÁRNA U BOTIČE:
 
Posezení na Kozinově náměstí i na dekách přímo u Botiče – zajištěné točené pivo a limo, káva a zákusky.
 
Ugriluj si svůj oběd-večeři. K dispozici budou grily na vlastní grilování a bude zajištěno zázemí pro konzumaci.
 
Sousedský piknik dle hesla „Přines, co jsi napekl - ochutnej, co přinesl soused.“
 
Výměnný bazar knih, CD a dětských hraček.
 
Hry v přírodě pro děti.
 
11-18 hod. CYKLO ZÓNA PRO MALÉ i VELKÉ
 
jízda zručnosti pro všechny věkové kategorie v Kozinově ulici
 
13-16 hod. VÝPRAVA DO TROJMEZÍ
 
Naučná stezka podél přírodní památky Meandry Botiče nejen pro rodiče s dětmi, ale i pro zvídavé dospělé, kteří budou mít možnost se dozvědět o významu přírodního parku Hostivař – Záběhlice v lokalitě Trojmezí. Budou připraveny stanoviště se zajímavými úkoly pro všechny věkové skupiny.
 
Cyklistům z festivalu bude stačit pouze 30min. na projetí trasy.
 
18-19 hod. ŽIVÁ HUDBA
 
Kapela Die Kabbelka
 
19-20 hod. PROMÍTÁNÍ FILMU Dva muži v Bogotě (2009)
 
dánský dokument Andrease M. Dalsgaarda ukazuje, nakolik je úspěch komunální politiky propojen s morálním charakterem jedinců, jejichž hlavní vizí je upřímnost a veřejný prospěch. Festival Jeden svět 2010.