Za příjem televize platí 41 procent lidí, v průměru 382 korun

28. 11 2013 | Za příjem televizního signálu nad rámec běžných koncesionářských poplatků platí 41 procent lidí. Jejich průměrná platba je 382 Kč, necelá čtvrtina lidí se měsíčně vejde do 200 Kč. Vyplývá to z průzkumu agentury IBRS pro společnost Digital Broadcasting. 

Nejčastěji se poplatek za nejrůznější balíčky TV kanálů na satelitu nebo v kabelové televizi pohybuje v rozmezí 201 až 400 korun, což uvedly dvě pětiny dotázaných. Poplatek od 401 do 600 korun potvrdila víc než čtvrtina lidí a nad 600 korun asi desetina respondentů. Nejnižší částku do 200 korun měsíčně hradí 23,4 procenta lidí. 
    
"V těchto případech jde o základní balíčky služeb, které zahrnují volně šířené programy. I když jde jen o stokoruny měsíčně, často je to zbytečný výdaj. V DVB-T jsou tyto programy dostupné zdarma, nebo jen s minimální jednorázovou investicí do lepšího nastavení televizní antény. Řada rodin má dnes napjaté rozpočty a tady se nabízí snadná úspora," uvedl Pařízek. Koncesionářský poplatek činí u televize 135 Kč a rozhlasu 45 Kč za měsíc. 
    
K příjmu pozemního televizního signálu 55 procent dotázaných používá individuální anténu, zbytek má televize naladěnou pomocí společné televizní antény (STA). Televizi s vysokým rozlišením má necelá polovina lidí, přičemž její vlastnictví častěji uvádějí muži, respondenti do 49 let, lidé s příjmy nad 25.000 Kč a vysokoškoláci. Průzkum také ukázal, že 71 procent respondentů ví o televizních kanálech ve vysokém rozlišení a 41 procent je ve vysokém rozlišení sleduje. 
    
Průzkum se uskutečnil letos v září na vzorku 1000 respondentů z celé ČR. Digital Broadcasting podnikatele Radima Pařízka provozuje pozemní televizní multiplex 4. 
 
zdroj: ČTK
 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO