VZP zdvojnásobila síť mobilních hospiců, v nichž uhradí péči svým klientům

Až dvěma tisícům svých klientů je letos VZP připravena zaplatit péči tzv. mobilních hospiců. Jde o služby, které legislativa doposud neumožňuje hradit z veřejného zdravotního pojištění, nicméně VZP se rozhodla uvolnit na ně 35 milionů korun z rozpočtu na pilotní projekty. Jako jediná zdravotní pojišťovna podporuje péči mobilních hospiců už od roku 2015. V tomto týdnu komise pro smluvní vztahy doporučila konkrétní mobilní hospice, v nichž bude péče hrazena v letošním roce.  

Zatímco v předchozích dvou letech bylo do pilotního projektu zařazeno 9 zařízení, pro letošek Správní rada VZP rozhodla o rozšíření tohoto počtu na 20. Komise zatím doporučila spolupráci s 16 mobilními hospici v deseti krajích. Ve dvou dalších krajích (Ústeckém a Olomouckém) musí vybraní poskytovatelé ještě doložit pojišťovně některé formální náležitosti. Dva kraje (Plzeňský a Liberecký) pak zatím zůstávají neobsazené – do pilotního projektu se v nich nepřihlásil žádný poskytovatel, případní zájemci tak mohou ještě učinit.

Při výběru zařízení, která budou letos zařazena do projektu, vycházela Komise pro smluvní vztahy z doporučení odborné společnosti pro paliativní medicínu.

V předchozích dvou letech uhradila VZP péči mobilních hospiců zhruba 700 svých klientům a souhrnné náklady se pohybovaly kolem 10 milionů korun.

Podle opakovaných průzkumů veřejného mínění by více než 80 % obyvatel České republiky zemřelo raději doma než v nemocnici či podobném zařízení. Skutečnost je ale přesně opačná, jen zhruba 20 % lidí se toto přání skutečně vyplní. Pilotní projekt VZP je jedním z kroků ke změně tohoto stavu.

V roce 2017 bude VZP hradit svým klientům péči těchto mobilních hospiců:

Praha
Cesta domů
Most k domovu

Středočeský kraj
Most k domovu – Mníšek pod Brdy
Kompletní péče – Beroun

Královéhradecký kraj
Oblastní charita Červený Kostelec
Oblastní charita Hradec Králové
Pardubický kraj
Oblastní charita Ústí nad Orlicí

Jihočeský kraj
Domácí hospic Jordán – Tábor

Karlovarský kraj
LADARA – Karlovy Vary

Jihomoravský kraj
Diecézní charita Brno – Rajhrad
Hospic svaté Alžběty – Brno

Zlínský kraj
Domácí hospic Společnou cestou – Valašské Meziříčí
Zdravotní ústav paliativní a hospicové péče – Uherské Hradiště

Kraj Vysočina
Diecézní charita Brno – Třebíč
Domácí hospic Vysočina – Nové Město na Moravě

Moravskoslezský kraj
Mobilní hospic Ondrášek – Ostrava

http://www.mammahelp.cz