Vyhlášeni vítězové soutěže o nejhezčí dvorek roku 2011

Vítězem druhého ročníku soutěže o nejhezčí dvorek roku v Praze 10 se stal vnitroblok v Kozácké ulici 13. "Cílem soutěže bylo motivovat obyvatele k údržbě a zvelebování vnitrobloků a zatraktivňování okolí bytových domů a ocenit ty, kteří jsou nejúspěšnější. 

Vítěz si odnese poukaz na zboží v celkové hodnotě 50 tisíc korun. I ostatní vyhodnocené dvorky mohou počítat s obdobnými poukazy, dle umístění v hodnotě od 40 do 10 tisíc korun," uvedl při dnešním vyhlášení ve vítězném vnitrobloku starosta Prahy 10 Milan Richter.

K vypsání druhého ročníku „Dvorku roku“ inspiroval radnici Prahy 10 velký ohlas loňského ročníku soutěže. "Soutěže se mohli zúčastnit obyvatelé domů, k němuž patří přihlášený dvorek a jsou jeho vlastníky, popřípadě získají jeho souhlas. Pokud byl pozemek v majetku Prahy 10, souhlas k účasti v soutěži jim byl udělen automaticky," vysvětlil Richter.
 
"Druhého ročníku této soutěže se mohli samozřejmě zúčastnit i vítězové ročníku prvního. Hodnoceny pak v tomto případě byly změny, které byly provedeny od stavu hodnoceného v předešlém roce," uvedl starosta. Dále dodal, že "na rozdíl od minulého ročníku se radnice rozhodla ocenit hned pět vítězných dvorků".
 
Hodnocení přihlášek provedla komise složená ze zástupců radnice Prahy 10 a Ateliéru zahradní a krajinářské architektury, která navštívila všechny přihlášené dvorky. Mezi hodnotící kritéria patřily m.j. úroveň zpracování projektu, kreativnost a efektivnost úprav, nápaditost a celkový charakter změn, využitelnost a obyvatelnost pozemku, využití zeleně, zapojení obyvatel domu do úprav a údržby a také čistota," řekl starosta Richter, podle kterého došlo k třicetiprocentnímu nárůstu přihlášek.
 
Po pečlivém zvážení určila hodnotící komise toto pořadí:
 
1.místo
„Dvorek Kozácká 214/13“ zastoupený paní Martinou Trnkovou za šetrně revitalizovanou zahradu, použití přírodních prvků, odborné udržování stávajících vzrostlých stromů a zapojení všech obyvatel domu.
 
2. místo
„Dvorek Krupská 16-18-20“ zastoupený panem Liborem A. Engelthalerem za udržování veřejně přístupného prostoru, umístění kompostérů pro domácí bioodpad, nápaditou opravu laviček a nové využití vysloužilého klepadla.
 
3. místo
„Dvorek Kodaňská 651/22“ zastoupený panem Jakubem Svatým za šetrné osázení zeleně, obnovu dvorku do původní historické podoby, recyklaci starých stavebních prvků, spolupráci s obyvateli sousedního domu s vnitroblokem na dalších úpravách obou dvorků.
 
4. místo
„Předzahrádka Počernická 413/70“zastoupená paní Marií Müllerovou za vkusnou přeměnu předzahrádky, udržování čistoty v okolí panelového domu, snahu snížit prašnost a celkově zlepšit okolní prostředí v blízkosti frekventované komunikace.
 
5. místo
„Dvorek Věšínova 508/7“zastoupený paní Renátou Hanákovou za vkusné skrytí sušáků na prádlo, šetrně provedenou rekonstrukci zděného plotu, za úpravy nad rámec výhry z minulého roku a vytvoření nového zázemí pro děti.