Většina řetězců zavře na Štědrý den opět ve 14 hodin

Na Štědrý den bude letos možné nakoupit v obchodních řetězcích převážně do 14 hodin, stejně jako loni. Lidl ale zavře již v poledne, Tesco ve 13 hodin. Většina obchodníků od 17. do 23. prosince prodlouží otevírací dobu.   

Ve 14 hodin se zákazníkům uzavřou také obchody Kaufland, Billa, Datart. IKEA bude mít 24. prosince zavřeno. Až do 17 hodin budou moci lidé nakupovat v pražském obchodním centru Palladium.

Na Boží hod budou všechny velké obchody zavřené, otevřou se zákazníkům 26. prosince. I na Nový rok bude mít spousta řetězců zavřeno. "Na Nový rok se otevřou od 12 hodin jen čerpací stanice, prodejna potravin v obchodním domě My na Národní třídě v Praze pak bude mít otevřeno od 12:00 do 20:00," dodal mluvčí obchodů Tesco Václav Koukolíček. Na Silvestra bude možné nakoupit u většiny obchodníků do 17 či 18 hodin.

Odboráři se každý rok snaží řetězce přimět ke zkrácení prodejní doby o Vánocích. "Každý rok na podzim také všem zasíláme zdvořilostní dopisy, ve kterých jim navrhujme úpravu sváteční otevírací doby. Oproti loňsku se letos zřejmě situace výrazně nezmění. Za dobu pěti, šesti let se nám však již vyjednáváním podařilo otevírací dobu například na Štědrý den zkrátit někde až o dvě hodiny," uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.