Vedení ČSSD bude v pátek jednat o lídrech pro kandidátky

Vedení ČSSD by mělo v pátek posoudit návrhy na krajské lídry kandidátek pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Předseda Bohuslav Sobotka dnes potvrdil, že chce být jedničkou v Jihomoravském kraji. Už před tím odmítl návrh pražské sociální demokracie, aby byl lídrem v hlavním městě.

Sobotka své rozhodnutí zdůvodnil tím, že jižní Moravu dlouhodobě zastupuje, má tam své poslanecké kanceláře a v minulosti tam už dvakrát volby vyhrál. "Mým cílem je dosáhnout hattricku, vyhrát i potřetí, a to s výsledkem, který bude lepší než výsledky sociální demokracie v uplynulých letech," konstatoval Sobotka.
 
V Jihomoravském kraji by ale zřejmě rád kandidoval i předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc a jihomoravský hejtman a první místopředseda strany Michal Hašek. "Předseda má právo se rozhodnout, kde bude kandidovat," řekl dnes novinářům Tejc, kterého prý jihomoravská organizace vyzvala, aby v tomto kraji také kandidoval.
 
Lídry, které navrhnou jednotlivé kraje, v pátek posoudí předsednictvo strany. Podle Sobotky vedení strany nechce pražské organizaci mluvit do toho, koho na kandidátku navrhne, jak se to v minulosti stávalo. Do posledních sněmovních voleb měl pražskou kandidátku původně vést tehdejší pražský předseda Petr Hulinský. Předsednictvo strany ale pak na první místo dosadilo současného ministra vnitra Martina Pecinu a Hulinského odsunulo na druhou pozici.
 
Autor: ČTK