V pražské zoo se narodila gepardí čtyřčata

V pražské zoologické zahradě se 21. listopadu narodila gepardí čtyřčata. Na svět je přivedla tříletá samice Savannah. První a nejkritičtější období mláďata již zdárně překonala, sdělila dnes ČTK Jana Ondrejechová z tiskového oddělení Zoo Praha. Připomněla, že na dnešek připadá Světový den gepardů.  

Gepardice Savannah přišla do Zoo Praha v říjnu roku 2013. V květnu letošního roku k ní přibyli dva tehdy roční samci Ben a Jerry. "Vzhledem k nízkému věku obou samců jsme dávali úspěšnému zabřeznutí relativně nízkou šanci. Mláďata jsou proto trochu nečekanou, ale o to radostnější novinkou. Stejně tak i to, že se o ně Savannah, která je prvorodička, velmi dobře stará," uvedl kurátor chovu savců Pavel Brandl.
 
Pražská zoo chová gepardy od roku 1933, první mláďata se podařilo odchovat v roce 1972. "Samice Brita se tehdy hned napoprvé projevila jako vzorná matka a v průběhu let porodila celkem 27 potomků, z nichž většinu úspěšně odchovala," uvedla Ondrejechová. Celkově se v pražské zoo narodilo dosud 58 gepardů.
 
Mezinárodní den gepardů připadá na 4. prosince a prostřednictvím Fondu na ochranu gepardů připomíná nutnost chránit tohoto nejrychlejšího savce na světě, který je dnes kriticky ohroženým zvířetem.
 
zdroj: ČTK