V Praze mají přibýt jednotky dobrovolných hasičů, ukázalo cvičení

V Praze by mohli přibýt jednotky dobrovolných hasičů. Radní hlavního města schválili výsledky cvičení blackout. Jedním ze závěrů je právě založení jednotek v částech Prahy, kde nyní chybí. Výsledky dále ukázaly, že Praze chybí elektrárna a potíže by měla i s dodávkami pitné vody. ČTK to zjistila z materiálu, který schválili radní.

Podle schválených výsledků cvičení by magistrátní odbor bezpečnosti a krizového řízení měl co nejdříve začít jednat o založení jednotek s městskými části, v nichž chybí. Rovněž by s jednotlivými radnicemi měl projednat podmínky, za nichž by vznikly. Jednání by podle materiálu, který radní schválili, měla skončit nejpozději do konce letošního roku.
 
Činnost dobrovolných hasičů platí městské části, které dostávají příspěvky od magistrátu, který platí i výměnu hasičské techniky. V hlavním městě jsou v současné době více než tři desítky jednotek dobrovolných hasičů. Své mají například Chodov, Krč, Suchdol, Zbraslav nebo Praha 1. Zatímco v roce 2012 vyjeli do akce v asi 360 případech, loni jich bylo více než 1000. Zaměstnala je především červnová povodeň.
 
Cvičení uspořádalo město po několikaměsíčních přípravách letos v únoru. Během něj zjistila několik nedostatků. Mimo jiné se Praha kvůli hrozbě výpadku proudu pokusí postavit záložní rychlonabíhací elektrárnu. V případě potřeby by měla pokrýt třetinu spotřeby elektřiny Prahy.
 
Ukázalo se rovněž, že město by mělo problémy s dodávkou pitné vody. Vedení města neví, zda budou fungovat mobilní operátoři nebo zda bude schopno ve spolupráci s nemocnicemi obsloužit dostatečný počet obyvatel. V závěrech cvičení je pak navrženo 32 konkrétních doporučení, jak by se měl současný stav zlepšit.
 
zdroj: ČTK