V Praze 10 otevřeno moderní oddělení pro klienty s Alzheimerovou chorobou

31. ledna 2012 - Jedinečný projekt pro klienty s Alzheimerovou chorobou byl dnes slavnostně zahájen v areálu Domova seniorů v ulici Zvonkové v Praze 10. Je zaměřen na celou škálu terapií, které pomáhají těmto lidem se vyrovnávat s touto zákeřnou nemocí. Oddělení pro osmnáct klientů by mělo nabídnout služby evropského standardu. „Právě tento typ služeb v naší sociální koncepci chyběl, a protože těchto lidí zejména mezi seniory i v Praze 10 přibývá, rozhodli jsme se na tuto situaci reagovat. Za tímto účelem jsme nechali uzpůsobit pokoje, přilehlé prostory i místnosti pro poskytování terapií,“ popsal starosta městské části Praha 10 Milan Richter (ODS).

Už při vstupu do chodby tohoto zařízení každý prochází částí, jež charakterizuje třeba procházku po louce. Tu umocňuje nejen vizuální pohled na stěny s plakáty rozkvetlé zeleně, ale i hudební kulisa. Obdobně ztvárněn je průchod i lesem. Postupně se klienti ale i návštěvníci dostanou na městskou ulici s novinovým stánkem nebo zastávkou hromadné dopravy. Posedět si mohou třeba i v malé kavárně. „Snažili jsme se, abychom u těchto lidí evokovali co nejvíce vzpomínek třeba z dětství, normálního života a podobně. Právě tyto vytvořené kulisy jsou součástí poskytovaných terapií,“ vysvětluje místostarosta pro sociální oblast městské části Praha 10 Vladislav Lipovský (ODS).

Terapie jsou navíc doplněny o různé pohybové aktivity a cvičení, četbu a další možnosti rozvoje paměti. „Pro klienty je tu také k dispozici keramická dílna, kuchyňka třeba na pečení a zdobení cukroví,“ doplňuje místostarosta Lipovský. Ubytování je zajištěno v dvoulůžkových pokojích. „Dvě lůžka budou vyhrazena i pro klienty, jako odlehčovací služba rodinám, které se o svého blízkého po většinu roku starají a chtějí třeba odjet na dovolenou. Po tuto dobu ho budou moci do našeho zařízení umístit,“ popisoval další výhody pro občany Prahy 10 Lipovský.

V rámci nabízených služeb jsou i venkovní aktivity, jako kuželky, zahradní Člověče, nezlob se nebo posezení s grilováním, apod. Součástí tohoto Domova jsou dva psi. „Jsou to retrívři, kteří jsou klidní a kamarádští, vycvičení na Canisterapii. Jejich přítomnost v Domově navozuje lepší atmosféru a provádění této terapie klientům velmi prozpívá,“ doplňuje ředitelka Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10 Jana Vojtová s tím, že první klienti by do zařízení mohli nastoupit již v první polovině února. Pro městskou část Praha 10 to není ojedinělý projekt v rámci rozsáhlé sociální koncepce. V prvním čtvrtletí tohoto roku plánuje otevření i unikátního sociálně zdravotnického zařízení Sámova, kde bude 37 pokojů pro 46 klientů zajišťující pobytové služby typu Domova seniorů. Bytová jednotka je koncipována pro jednoho až dva klienty s vlastním sociálním zázemím a malou kuchyňkou. Jedinečné zařízení zároveň nabídne také kvalitní ošetřovatelské, ale i zdravotnické zázemí se dvěma operačními sály zaměřenými zejména na ortopedii a chirurgii. Dále pak následné služby jako například rehabilitaci. V zařízení nebude chybět ani lůžková část pro krátkodobou hospitalizaci.