V Česku bylo loni prohlášeno rekordních 2224 konkurzů firem

V roce 2013 bylo v Česku prohlášeno 2224 konkurzů firem, což je o 325 více než předloni a současně nejvyšší počet od roku 2008, kdy začal platit nový insolvenční zákon. ČTK o tom dnes informovala společnost Creditreform. 

"Od ledna 2008, kdy vstoupil v platnost takzvaný insolvenční zákon, je počet konkurzů stále rostoucí. Poprvé v loňském roce však byla opět téměř pokořena úroveň z počátku tisíciletí a počet prohlášených konkurzů přesáhl dva tisíce," uvedla společnost Creditreform. Hlavní podíl na tomto vývoji mají podle ní živnostenské firmy, počet právnických firem v konkurzu stagnuje. 
    
Meziroční nárůst počtu firem v konkurzu činil loni 17 procent, což je proti předchozímu roku více než dvojnásobek. Počet živnostníků v konkurzu za rok 2013 činil 849, což je o 54 procent meziročně více. Podíl živnostníků v konkurzu na celkovém počtu firem v konkurzu loni stoupl na 38 procent z předchozích 29 procent. 
    
Vedle konkurzu je druhým způsobem řešení úpadku reorganizace. Při ní jsou postupně uspokojovány pohledávky věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku. Reorganizací bylo loni povoleno 12, v roce 2011 i 2012 jich bylo po 17. Jedním z důvodů, proč je reorganizace tak málo využívaný nástroj, je podle Creditreformu to, že kritéria pro její povolení řada firem nesplňuje. 
    
Očekávání společnosti Creditreform pro rok 2014 jsou mírně optimistická. "Faktory jako pokles cen energií a telefonních poplatků, nízká inflace, růst exportu a konec restriktivní politiky nové vlády by mohly ekonomiku stabilizovat a nejspíš se dočkáme i mírného oživení. U insolvencí firem očekáváme pro rok 2014 mírně rostoucí tendence, a to především v segmentu nepodnikajících živnostníků," odhadla firma. 
 
zdroj: ČTK