Troškovy Babovřesky přilákaly letos do kin přes 650.000 lidí

Titul Babovřesky režiséra Zdeňka Trošky byl nejnavštěvovanějším českým filmem letošního roku - podle informací Unie filmových distributorů jej do konce listopadu zhlédlo 651.813 diváků. Přitom snímek s podtitulem ...z dopisu venkovské drbny kritici strhali a na portálu csfd.cz si vysloužil hodnocení pouhých 26 procent. Přesto v kinech utržil 86,3 milionu korun a 20. února vstoupí do kin pokračování, ve kterém se navíc objeví i kandidát na post ministra obrany ve vznikající koaliční vládě Martin Stropnický. Na rok 2015 se chystají Babovřesky 3. 

Druhým domácím nejnavštěvovanějším snímkem byl Příběh kmotra režiséra Petra Nikolaeva, který do konce listopadu zhlédlo 268.596 lidí. Na tržbách vydělal 37,5 milionu korun. Za ním skončily animovaný Čtyřlístek ve službách krále režiséra Michala Žabky a hudební snímek Revival režisérky a scenáristky Alice Nellis, jejichž návštěvnost rovněž přesáhla 200.000 lidí. 
    
Další čtyři tituly přilákaly více než 100.000 diváků - Martin a Venuše režiséra Jiřího Chlumského, Křídla Vánoc Karin Babinské, Kameňák 4 režiséra Jána Nováka a Menzelovi Donšajni. Čtvrté pokračování Kameňáku dostalo od fanoušků na csfd.cz jen 20 procent - přesto přitáhlo 131.646 lidí. 
    
Z dokumentů byl nejnavštěvovanějším a celkově na dvanáctém místě skončil snímek Silvie Dymákové o drsném pozadí předváděcích akcí pro seniory Šmejdi, který zhlédlo 34.261 lidí. Dokument Tomáše Kudrny Hledá se prezident skončil patnáctý (20.907 lidí). 
    
Čtyřlístek ve službách krále skončil na třetím místě především proto, že potěšil fanoušky kultovního dětského komiksu, především tedy příběhů Mišpulína, Pindi, Fifinky a Bobíka. Na úspěch prvního dílu vsadili tvůrci Kozího příběhu se sýrem, který měl sice premiéru loni v říjnu, avšak v letošní návštěvnosti zaujal 14. místo; celkem ho zhlédlo na 150.000 diváků. První díl měl ovšem návštěvnost dvojnásobnou. Animovaní Husiti Pavla Koutského bořící mýty o této etapě českých dějin se v kinech objevili až 7. listopadu a během tří týdnů je vidělo jen 13.000 lidí. Přitom Koutský je spolu s Janem Švankmajerem a Jiřím Bartou řazen k nejvýznamnějším tvůrcům animované tvorby. 
    
Letošní zájem o Babovřesky o hodně překonal loňské rekordní snímky domácí provenience, tedy komedie Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel (i s letoškem 505.107 lidí) a snímek Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (včetně roku 2013 celkem 407.207 diváků). 
    
Na druhou stranu kvalitní projekt Hořící keř Agnieszky Hollandové věnovaný tragickému činu Jana Palacha v kinech vyhledalo jen 13.000 zájemců. Podobně psychologické drama Petra Tyce Jako nikdy, které je hereckým koncertem Jiřího Schmitzera, Petry Špalkové a Taťjany Medvecké, mělo premiéru v září a do kin přivedlo pouhých 2783 lidí. 
 
zdroj: ČTK