Trmalova vila se uchází o turistickou známku

Jedna z unikátních památek městské části Praha 10 se uchází o získání turistické známky. O tom, jestli ji bude udělena se rozhoduje do 19. června 2012 v internetovém hlasování na www.turisticke-znamky.cz. „Je to určité prestižní ocení, jehož získání podporujeme. Od případného získání zámky si slibujeme určité další zviditelnění a zpopularizování Trmalovy vily v rámci celopražsky významných památek,“ vysvětlil starosta městské části Praha 10 Milan Richter.

Turistické známky jsou kulaté, dřevěné, vypalované plakety, které jsou jednak suvenýrem a zároveň "potvrzením" o dosažení turisticky atraktivního místa. Jejich získání se promítá v každoročně aktualizovaných turistických mapách. „Jsme přesvědčení, že Trmalova vila kvůli svojí historii a jedinečnosti si takovéto ocenění zaslouží, přesto o ní musí rozhodnout až hlasování. Věřím, že ve velmi přísném hodnocení obstojí,“ dodal Richter, který zároveň vyzval obyvatele Prahy 10 k podpoře této místní památky ve zmíněném hlasování

Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé, to znamená s alespoň 1 prémiovou turistickou známkou. Trmalova vila je jedním ze čtyř domů – muzeí v Praze. Je ukázkou špičkové vilové architektury první poloviny 20. století, podobně jako Müllerova, Bílkova a Rothmayerova vila. Ze všech těchto čtyř zpřístupněných památek je dům Františka Trmala, významného učitele, pedagoga a školního inspektora, nejstarší. Projekt byl realizován v letech 1902 – 1903 a je vynikající ukázkou série vil a domů, které navrhl Jan Kotěra, zakladatel české moderní architektury.