Stromy za nově narozené děti dostanou popisky i GPS

Úspěšný program desáté městské části ve výsadbě nových stromů za narozené děti pokračoval v průběhu dubna dalším sázením. „Od začátku, nyní již čtyřletého projektu, bylo vysázeno 1506 nových stromů rovnoměrně po celém území naší městské části,“ připomněl v této souvislosti starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS).

Vyjádřil zároveň své potěšení nad podporou veřejnosti k projektu. Radnice proto podle něj plánuje detailní zmapování, včetně dendrologických popisků, webového přehledu s lokací GPS.

Nově se v posledním období vysadilo celkem 144 kusů stromů, listnáčů i jehličnanů. K tomuto počtu pak je přiřazeno 152 dřevin, které byly vysázeny při rekonstrukci parku Malinová - Chrpová. „Kromě soliterních výsadeb zakomponovaných v plochách městské zeleně, došlo i k realizacím několika stromořadí nebo výsadbě větších stromových skupin," dodává první zástupce starosta Vladimír Novák (ČSSD). Ve větším počtu nových dřevin se v minulosti sázelo např. v travnatém pásu ulice Ruská, ve volnočasovém areálu Gutovka, v parku Rapid, v parku před Vršovickým nádražím, v plochách za obchodním centrem Cíl nebo ve spodní části ulice Moskevská. Nové stromy jsou zahrnuty do správy veřejné zeleně, která je hrazena z prostředků radnice městské části. „Dřeviny proto mají i do budoucna zajištěnou nutnou péči, bez které se v městském prostředí neobejdou," říká místostarosta Vladislav Lipovský (ODS), který před zhruba třemi lety první takový strom v Heroldových sadech ve Vršovicích zasadil. Samotné výsadby probíhají vždy v jarním a podzimním období, v místech vybraných odbornými pracovníky úřadu.

Rodiče se zapojují při vítání občánků a dostanou certifikát

K programu Strom za každé narozené dítě se mohou rodiče narozených dětí připojit při slavnostním aktu uvítání občánků do obce. „Pro rodiče je při vítání připraven certifikát s výtvarným motivem, který se váže k této akci," dodává místostarostka Radmila Kleslová (ČSSD). Do budoucna je pak připravována úprava celého systému výsadeb, jejíž nejvýznamnější části bude jmenovité přiřazení nově vysazených stromů konkrétnímu dítěti. „Stromy by měly být vybaveny cedulkou informující o této akci a na internetových stránkách bude zpracován přehled realizované výsadby, a to včetně GPS souřadnic," uzavírá starosta Milan Richter. Jako doposud, by minimálně jednou ročně, měla probíhat symbolická výsadba za účasti zapojených rodičů s dětmi. Městská část rovněž připravuje i dendrologické popisky ve vybraných parkových plochách, které by měly seznámit návštěvníky se zde rostoucími dřevinami a vést ke zvýšení povědomí o jejich ochraně.