Statistici zveřejní, jak by se Česko mohlo proměnit do roku 2101

Statistici se dnes chystají zveřejnit údaje o tom, jak by mohlo vypadat složení obyvatel v Česku na počátku příštího století. Aktuální demografická projekce ukáže, jak by se do roku 2101 mohl proměnit třeba podíl dětí a seniorů či průměrný věk Čechů a Češek.

Česká společnost postupně stárne a osob nad 65 let přibývá. Lidé díky změně životního stylu a moderní medicíně žijí déle. Rodí se také méně dětí. Vymírání obyvatel ČR zatím bránil příliv cizinců.
 
Česko má nyní 10,52 milionu obyvatel. Podle několik let staré projekce by jich republika do roku 2065 mohla ztratit až 1,4 milionu, pokud by byla porodnost velmi nízká a počet migrantů malý. Lidé nad 65 let by mohli za půl století tvořit zhruba třetinu populace, dnes představují asi 16 procent. Podíl dětí by klesl mírně. Zmenšila by se hlavně část ekonomicky aktivních. Zatímco teď je jich kolem 70 procent, v roce 2065 by tvořili zhruba 55 procent obyvatel. Za pět desetiletí by mohlo v Česku žít zhruba 3700 mužů a 10.200 žen nad sto let. Teď jich není ani 900.
 
Stárnutí populace je podle demografů nejzásadnější změnou, která společnost ve vyspělých státech čeká. Podle odborníků by se země měly na tuto skutečnost připravit, neměly by ji ale vnímat jako hrozbu. Přizpůsobit se potřebám a požadavkům starších obyvatel budou muset nejen sociální, důchodové a zdravotní systémy, ale také výrobci, obchodníci, služby i zábavní průmysl.
 
Autor: ČTK