Soud projedná odvolání matky, která chtěla otrávit dceru fridexem

Pražský vrchní soud dnes projedná odvolání v případu matky z Nejdku na Karlovarsku, která se pokusila otrávit svou pětiletou dceru nemrznoucí směsí do automobilů. Krajský soud v Plzni ženě nepravomocně uložil 20 let vězení. 

V roce 2010 matka donutila dceru vypít čaj s jedovatou chemikálií poté, co se dívka vrátila z víkendu stráveného s otcem. Lékaře přivolala až po několika hodinách, kdy pozorovala dítě v bolestech. Ani poté neprozradila, z čeho je dítěti špatně. Holčička, která nakonec otravu přežila bez následků, měla v těle několikanásobek smrtelné dávky etylenglykolu. 

Krajský soud v Plzni konstatoval, že žena postupovala podle předem připraveného plánu a vše se snažila nastražit tak, aby případná vina padla na otce dítěte. 
    
Soud matku původně potrestal výjimečným trestem - 25 lety vězení. Na základě nálezu Ústavního soudu ale musel o výši trestu rozhodovat znovu. Podle ústavních soudců lze výjimečný trest uložit jen v opravdu mimořádných případech a po pečlivém zvážení všech okolností. Pro rozhodnutí o výši trestu postačuje v tomto případě obvyklá sazba, která v tomto případě činí 15 až 20 let odnětí svobody, uvedl Ústavní soud. Plzeňský soud poté ženě uložil trest na samé horní hranici sazby. 
 
zdroj: ČTK