Soud potvrdil vězení pro amnestovaného, který žije v Karibiku

Vrchní soud v Praze dnes uložil Jiřímu Štěpánkovi šest let vězení za leasingové podvody. Odvolací soud tak zmírnil loňský osmiletý trest hradeckého krajského soudu. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Muž se devět let skrýval před zákonem v Dominikánské republice, kde byl v roce 2012 zatčen policií a přivezen zpět do Česka. Po loňské novoroční amnestii prezidenta Václava Klause se však do Karibiku vrátil. Nejvyšší soud pak jeho amnestii zrušil. 

V kauze figurovali také Jiří Pohořelický a jeho žena Zdeňka, které již dříve soudy poslaly na 6,5 roku a pět let do vězení. Trojice mezi roky 2001 a 2003 uzavírala leasingové smlouvy s několika společnostmi, leasing však zprostředkovávali fiktivním klientům. Podvod spočíval v tom, že Štěpánek, který byl jednatelem firmy Auto Chrudim a prodával vozy Ford, potvrdil složení akontace a první splátky od Pohořelických. Pohořelický a jeho žena ve většině případů akontaci nesložili, splátky neplatili a peníze od leasingových společností z fiktivních nákupů aut skončily na účtech obžalovaných. Kauza se týkala podvodného prodeje zhruba 80 aut a škoda se podle soudu vyšplhala na více než 37 milionů korun. 
    
Trojice v polovině roku 2003 uprchla do Dominikánské republiky. Policie nejprve dopadla Pohořelického v Panamě. Jeho žena se vrátila do Česka za ním. Manželé si již trest odpykali. 
    
Štěpánek byl jako uprchlý v roce 2007 odsouzen na 8,5 roku vězení. Policie jej dovezla zpět do Česka, když předloni v Karibiku pozatýkala šest dalších krajanů hledaných kvůli podvodům nebo praní špinavých peněz. Muž pak požádal o obnovu procesu, na kterou čekal ve vazbě. Díky této žádosti na něj ale dopadla novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause, která mimo jiné zastavila pravomocně neskončená trestní stíhání trvající déle než osm let. 
    
Po udělení sporné amnestie se Štěpánek na začátku roku 2013 dostal na svobodu a vrátil se do Dominikánské republiky. Nejvyšší soud pak amnestii zrušil, protože jí justice aplikovala nesprávně. Zrušení amnestie bylo podle Štěpánkova advokáta Tomáše Plavce hlavním důvodem, proč se proti rozsudku krajského soudu odvolal. Podle něj milost stále platí. "Amnestie je vždy nějakým důvodem nemravná. Nepochybuji, že se na něj vztahuje," řekl dnes Plavec. Advokát se nyní kvůli tomu chce obrátit na Ústavní soud. "Teď bude následovat dovolání a potom ústavní stížnost," řekl novinářům Plavec po skončení soudu. 
    
Soud dnes původní trest o dva roky zmírnil kvůli dlouhé době od spáchání trestné činnosti, předchozí bezúhonnosti obžalovaného, jeho částečnému doznání a dobré spolupráci se soudem. Štěpánkův právník zatím nevěděl, jestli do věznice k výkonu trestu nastoupí. "V tomhle za obžalovaného nemůžu mluvit, bude to muset řešit sám," uvedl Plavec. 
    
Štěpánkovi je 38 let a v Karibiku žije od útěku s krátkou přestávkou 11 let. Muž dnes k soudu nepřišel a poslal omluvu, ve které uvedl, že by cesta k soudu byla obtížná. Požádal, aby soud rozhodl v jeho nepřítomnosti, protože nechce protahovat ani mařit trestní řízení. Údajně také dlouhodobě trpí psychickými problémy, což byl také jeden z důvodů, proč dnes soud vynesl mírnější rozsudek. 
 
zdroj: ČTK