Sobotka chce se Slováky spolupracovat hlavně v dopravě a politice

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce prohloubit spolupráci se Slovenskem hlavně v oblasti dopravy a evropské politiky. Otevřené je podle něj pole také obranné spolupráce. Předseda české vlády to řekl na dnešní společné tiskové konferenci se slovenským protějškem Robertem Ficem.

V dopravní infrastruktuře by chtěl Sobotka naplánovat, jak propojit střední a severní Moravu se sousedními regiony na slovenském území. "Mým cílem je, aby tady do budoucna nebyla perspektiva jen jednoho dálničního spojení po staré dálnici D2. Aby do budoucna rychlostní komunikace propojily i střed a sever Moravy se středem a severem Slovenska," řekl.
 
Slovensko je díky dlouhé společné historii důležitým partnerem České republiky. Nadstandardní vztahy těchto zemí jsou podle Sobotky pilířem Visegrádské čtyřky, kam vedle nich patří ještě Maďarsko a Polsko.
 
"Spolupráce Česka a Slovenska drží V4 podle mého názoru velmi silně pohromadě i v okamžiku, kdy mají její země poněkud odlišné názory. Ukazuje se, že díky spolupráci mohou i menší země v rámci Evropské unie prosadit své názory," uvedl český premiér. Jako příklady jmenoval jednání o podobě sankcí proti Rusku a debaty o klimatickém balíčku.
 
V obraně se nabízí společné střežení vzdušného prostoru ve chvíli, kdy Slovensku za dva roky vyprší smlouva s Ruskem. Místo stíhaček MIG-29 by slovenské nebe mohly střežit české gripeny. Podle Sobotky by byl společný postup v této otázce levnější a efektivnější.
 
Slovenský premiér Fico do Prahy přijel při příležitosti dnešního státního svátku. Večer se na pozvání prezidenta Miloše Zemana zúčastní oslav založení Československa na Pražském hradě. Podle informací některých médií by měl při tomto ceremoniálu sám převzít jedno z vyznamenání.
 
Předseda slovenské vlády, který je přítelem české hlavy státu, si stejně jako jeho český kolega pochvaloval blízké vzájemné vztahy. "Jsem velmi rád, že Slovenská republika a Česká republika jsou země, které mají fantastické vztahy. Velmi mi záleží na tom, aby to takto bylo i do budoucna bez ohledu na to, jaká politická reprezentace bude na Slovensku nebo v České republice," řekl.
 
Díky tomu vzájemné styky fungují v rámci takřka každodenní spolupráce. Jednání o aktuálních tématech proběhnou i v dnešní sváteční den. "Určitě budeme hovořit o tématech evropských, protože je hodně výzev v oblasti hospodářství a zaměstnanosti, kde si můžeme pomoci," řekl Fico. Poznamenal, že stále věří v založení společné česko-slovenské fotbalové ligy. Na příští rok se podle něj plánuje společné jednání české a slovenské vlády.
 
zdroj: ČTK