Slunečné počasí vylákalo davy lidí na Matějskou pouť

Slunečné počasí vylákalo spoustu lidí k návštěvě tradiční Matějské poutě, která v sobotu začala na pražském Výstavišti. Hned po otevření brány se u vstupu tvořily fronty, kolem poledne už byla pouť plná rodin s dětmi, mladých lidí, ale i důchodců.

Největší zájem měli návštěvníci o tradiční atrakce. Houpačky, řetízkové kolotoče, ale i dům hrůzy a barevná střelnice byly v obležení dětí. Rozzářené úsměvy na tvářích vykouzlila i divoká jízda po horské řece nebo dech beroucí výhled z ruského kola. "Výborně se bavíme. Je tu spousta zajímavých atrakcí a navíc se povedlo počasí," řekla studentka, která na návštěvu Prahy přijela se svou kamarádkou z Anglie. Nejvíc se jim oběma líbila atrakce, při níž se nechaly zapnout do průhledných koulí spuštěných na vodu. "Byla to opravdu legrace," doplnila.

Jen ti odvážnější vyzkoušeli adrenalinová zařízení, ze kterých se mnohým svíral žaludek. Řádnou dávku odvahy sebraly dvě studenty, které se nechaly uvázat do sedadel atrakce s názvem Katapult. Zařízení je vymrštilo do několikametrové výšky a házelo s nimi všemi směry. "Byl to skvělý adrenalinový zážitek," uvedla kupodivu stále s úsměvem odvážná děvčata, když atrakci po několika minutách opouštěla.

"To za našich mladých let nebývalo," zavzpomínala při pohledu na 120 metrů vysoké kladivo s názvem Booster důchodkyně Eva Buřicová z Roztok. "My jsme znali jen tradiční kolotoče a houpačky," uvedla. Jako školačka se vždycky nejvíc těšila, že jí maminka na pouti koupí turecký med a cukrovou vatu. "Neměli jsme ani tolik peněz. Byli jsme skromnější," doplnila.

Tradice Matějské pouti v Praze je zaznamenávána od roku 1595, takže letos jí je už 417 let. Původní poutě bývaly v Dejvicích. V areálu nynějšího Výstaviště v Holešovicích se akce koná od roku 1963. Slavnou se prý stala proto, že byla první jarní poutí v Praze a oslavou svátku sv. Matěje, který připadá na 24. února.

Za vstupné na letošní Matějskou pouť zaplatí dospělí 25 korun, děti a důchodci desetikorunu. Na moderních adrenalinových atrakcích se svezou za 80 až 100 korun. Tradiční jsou o něco levnější. Třeba ruské kolo stojí 50 korun. Organizátoři nachystali i doprovodné akce, třeba výstavu zvířat z doby ledové. Pouť potrvá do 22. dubna.

zdroj: ČTK