Školku pro děti úředníků otevírá ministerstvo obrany

Školku pro děti zaměstnanců otevírá ministerstvo obrany, jedná se už o třetí rezort, který nabízí svým úředníkům tuto službu. Obrana navíc uvažuje, že kdyby měli zaměstnanci o péči o své potomky zájem, rozšířila by se tato služba i u dalších posádek. Ačkoliv firemní školku otevřela v posledních letech řada podniků a institucí, zejména ve větších městech rodiče stále bojují s nedostatkem míst v předškolních zařízeních. 

Dětské centrum pro předškolní děti dnes oficiálně otevře ministr obrany v demisi Vlastimil Picek, školka funguje od začátku roku. V bývalé diplomatické vile v pražské Bubenči obrana vybudovala prostory pro zhruba 24 dětí. Školička navíc přijímá děti už od dvou let věku. Pilotní provoz je naplánován na šest měsíců, smyslem je vyjít vstříc zaměstnancům při slaďování profesního a rodinného života. 
    
"Po uplynutí zkušebního provozu dojde k vyhodnocení kladů a záporů fungování centra a v případě úspěšnosti projektu navrhne sekce personální ministerstva obrany další opatření. V úvahu přichází rozšíření této služby nejen kapacitně, ale rovněž pro další vojenské útvary a zařízení ministerstva obrany. Předpokládá se také zpracování metodiky, která by měla pomoci vybudovat podobná zařízení v řadě dalších posádek," uvedlo ministerstvo. 
    
Zařízení pro péči o děti zaměstnanců otevřelo v září také ministerstvo zahraničí, na ministerstvu práce a sociálních věcí funguje takzvaná dětská skupina už od roku 2011. Vlastní školku má také třeba Akademie věd, Nemocnice Na Homolce nebo České vysoké učení technické. 
    
Pro firemní školky platí stejné podmínky jako pro soukromé mateřské školy. Aby mohly získat od ministerstva školství dotaci, musejí být zapsány ve školském rejstříku. 
 
zdroj: ČTK