Šéfka odborů: 70 pct zaměstnanců v maloobchodu má zkrácené úvazky

V českém maloobchodu pracuje na nedobrovolný zkrácený pracovní úvazek již skoro 70 procent řadových zaměstnanců, ještě před dvěma lety to bylo 40 procent. Obchodní řetězce tak využívají současné situace na trhu práce, kdy nezaměstnanost dosahuje rekordních hodnot. V rozhovoru pro ČTK to řekla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová. 

Průměrná měsíční mzda pokladních a dalších řadových zaměstnanců v obchodních řetězcích podle Burianové zaostává za celostátním průměrem zhruba o 10.000 korun. "Mzdy jsou velmi nízké, hovoří se o tzv. pracujících chudých. Průměrná mzda dosahuje 14.500 korun, ale to je na plný úvazek. Problém, který řešíme, je otázka zkrácených úvazků. Sedmdesát procent lidí v maloobchodu již pracuje na nedobrovolné zkrácené úvazky," uvedla Burianová. 
    
Podle předsedkyně OSPO se pro letošní rok podařilo vyjednat s řetězci slušný nárůst mezd v průměru od 1,5 do tří procent. Situace na trhu práce v regionech také vede podle Burianové k práci za pokladnou čím dál víc lidí s vysokoškolským titulem. 
    
Pracovní podmínky v českém maloobchodu jsou podle Burianové v posledních letech zhruba stejné. Řetězce podle ní ale často špatně vybírají lidi na pozice ve středním managementu, kteří pak ve funkci selhávají. Týká se to i nedávného případu z karlovarské prodejny řetězce Makro, kdy pokladní sepsaly stížnost na praktiky svých nadřízených. Důvodem bylo jejich údajně neetické až hrubé chování k zaměstnankyním před zákazníky nebo neumožnění hygienických přestávek v neodkladných případech. 
    
Začátkem dubna by podle Burianové měl jít do Senátu návrh zákona o omezení otevírací doby velkých obchodů o státních svátcích. Podle návrhu by měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody mohly mít otevřeno nejdéle do 12:00. Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlaková a autobusová nádraží a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. 
 
zdroj: ČTK