Sbírka pro zemětřesením postižené Japonsko trvá

V neděli 11. března 2012 to byl přesně rok od katastrofálního zemětřesení následovaného ničivou vlnou tsunami, které zasáhlo Japonsko. Výsledkem bylo více než 15.000 mrtvých, téměř 9.000 pohřešovaných a 6.000 zraněných.

Přes 190 tisíc budov bylo úplně nebo částečně zničeno, 200 tisíc lidí evakuováno ze svých domovů kvůli havárii jaderné elektrárny. Předpokládané náklady na obnovu jsou uváděny na 10 triliónů jenů (122 miliard dolarů, tedy téměř 2 bilióny korun).

V květnu loňského roku vyhlásila radnice městské části Praha 10 sbírku na podporu poničeného Japonska. Každý si mohl zakoupit tričko s nápisy „Praha 10 pro Japonsko“ za 250 korun a přispět tak na pomoc lidem ze země vycházejícího slunce. „Vzhledem k tomu, že se poničená místa neustále opravují, rozhodli jsme se v této sbírce pokračovat,“ uvedl starosta Milan Richter. „Tímto způsobem vybrané finanční prostředky chceme poskytnout konkrétnímu poškozenému městu či obci na konkrétní projekt obnovy tak, aby se jednalo o naprosto adresnou podporu,“ pokračoval Richter.

Praha 10 chce touto symbolickou akcí říci, že nezapomněla. „Připojit se může každý,“ dodal starosta Richter s tím, že trička je možné zakoupit v informačním středisku radnice ve Vršovické ulici.