Rusnok nepřesvědčil LIDEM, aby podpořili jeho vládu

Předseda vlády Jiří Rusnok nepřesvědčil poslance LIDEM, aby změnili názor. Liberální demokraté ani po jednání s premiérem úřednickou vládu nepodpoří. Nadále tak platí odhad, že dočasný kabinet důvěru Sněmovny nezíská. Rusnok s liberálními demokraty jednal zhruba půl hodiny. V místnosti zůstali pouze tři členové poslaneckého klubu. Ostatní odešli ještě před zahájením rozhovoru s tím, že předseda vlády nemůže jejich názor změnit.

"Já si počkám na ten výsledek ve Sněmovně. Myslím, že naděje umírá poslední," řekl po jednání Rusnok. Pokud jeho kabinet důvěru nezíská, spojí se s prezidentem Milošem Zemanem, v jehož rukou bude další řešení politické situace.
 
Těsně po Rusnokově příchodu opustili zasedání poslaneckého klubu LIDEM jeho jmenovec Jiří Rusnok, místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová a nezařazení poslanci Radim Vysloužil a Jana Suchá. "Jakožto nezařazený poslanec s konzistentním názorem na vládu Jiřího Rusnoka jsem byl mezi těmi, kteří jednání opustili a s premiérem nejednali. Považoval bych takové setkání za ztrátu jeho i mého času," řekl Vysloužil.
 
Podobně se vyjádřili i ostatní poslanci, kteří sál opustili. Na zasedání Sněmovny budou hlasovat proti Rusnokově vládě. V místnosti na jednání s premiérem zůstala předsedkyně LIDEM Karolína Peake společně s poslanci Lenkou Andrýsovou a Viktorem Paggiem. Právě Peake Rusnoka na zasedání klubu pozvala. "Naše stanovisko jsme veřejně jasně deklarovali a pochybuji, že se na něm něco změní. Nicméně se nebojíme toto stanovisko sdělit osobně," řekla před jednáním Peake.
 
Podpořit Rusnokovu vládu dnes do Sněmovny přijede prezident Zeman. Před poslanci přednese stručný projev. Pokud Rusnok se svým týmem důvěru Sněmovny nezíská, může Zeman v rámci druhého pokusu pověřit sestavením vlády například předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku nebo šéfku Sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS).
 
Němcová tvrdí, že má pro svůj kabinet zajištěnu většinu 101 hlasu poslanců. Sobotka v úterý připustil, že by si Zemanovi mohl říct o vlastní pokus o sestavení vlády.
 
Důvěru Rusnokovu kabinetu jsou připraveni vyslovit sociální demokraté, komunisté a Věci veřejné. Proti se staví ODS, TOP 09, LIDEM či NS-LEV 21. Pro vládu nebude hlasovat ani Radim Fiala, který zastupuje hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.
 
Autor: ČTK