Registrace k očkování i pro čtyřicetileté

Lidé starší 40 let se mohou od nedělní půlnoci přihlašovat na očkování, oznámil na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Také představil postup očkování u praktických lékařů. Společnost Všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evengelisty Purkyně, která sdružuje pět tisíc praktických lékařů, přitom ve čtvrtek kritizovala systém rozdělování vakcín.

Premiér také uvedl, že praktičtí lékaři by měli od příštího týdne dostávat napřímo vakcínu Moderna, za květen a červen by mělo jít o 454 tisíc dávek. "Pfizer bude chodit jen do očkovacích míst," zdůraznil premiér. 

„Zrychlí to očkování u praktických lékařů a pomůže urychlit očkování u starších kategorií, které stále čekají,“ doplnil později šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Všechny dodávky AstryZenecy, které dorazí v květnu budou na druhé dávky. Distribuce bude probíhat tak, že si praktický lékař objedná vakcínu u distributora. Lékaři by si měli objednávat podle potřeb,“ dodal. 

V Česku bylo podáno už 3 901 001 očkovacích dávek, vakcinaci má ukončenou 1 065 694 lidí. Většině z nich byla aplikována vakcína od firmy Pfizer/BioNTech. Očkuje se i látkami od společností Moderna, AstraZeneca a Johnson&Johnson. K vakcinaci dochází převážně v očkovacích centrech. 

Na očkování u praktických lékařů v současnosti čeká přes 216 tisíc lidí, z toho asi 23 tisíc je starší 80 let. Od pondělní se podle Babiše budou moci k očkování registrovat lidé nad 40 let. Po této věkové kategorii český premiér plánuje otevřít registraci pro všechny.