Přes 2500 lidí využívá v Praze 10 bezplatný internet

Celkem 2506 uživatelů se v desáté městské části od konce letošního března zaregistrovalo k užívání bezplatného WiFi internetu, který provozuje pro své občany místní radnice. „Občané se mohou nadále bezplatně připojit po jednoduché registraci na zvláštních internetových stránkách projektu www.praha10.eu,“ uvedl v této souvislosti starosta Vladislav Lipovský (ODS). Tam také naleznou další podrobné informace a také možnost zřídit si bezplatnou e-mailovou schránku

O pokrytí signálem na většině zastavěného území Prahy 10 se stará celkem 20 vysílačů WiFi signálu. „Do budoucna budeme samozřejmě využívání nadále sledovat, výhoda pro nás je v tom, že jsme se rozhodli nestavět vlastní WiFi síť tak, jak ostatní městské části, ale pronajmout si WiFi konektivitu od poskytovatele s jeho vlastní technologií, což radnici umožnilo významnou úsporu investičních nákladů," vysvětlil místostarosta Prahy 10 Antonín Weinert (ČSSD) odpovědný za informatiku. Připojení do WiFi sítě předpokládá počítač s WiFi rozhraním nebo WiFi kartou, doporučuje se také, vzhledem k umístění, využití antény. Proměření signálu, nákup a instalaci příjmového zařízení může občanům i firmám poskytnout kterákoli společnost, která se těmito službami zabývá. „Naše WiFi síť umožňuje vedle e-mailu veřejný přístup pouze k nekomerčním službám veřejné správy s možností rozvíjet další služby pro vnitřní potřebu města. Důvodem je rozhodnutí Evropské komise, která tento typ bezplatné služby s neomezeným přístupem označila za nedovolenou veřejnou podporu," vysvětlil dále místostarosta Prahy 10 Antonín Weinert (ČSSD).

Info o projektu a dotazy:
Každý z 20 tzv. hotspotů pokrývá 360 stupňový úhel, minimální rychlost připojení pro koncového uživatele je 128 kbps a maximální počet uživatelů připojených k jednomu vysílači je najednou přes 700 osob. „Kontaktní linka pro dotazy a hlášení poruch je na tel.čísle 270 000 910 a je v provozu od 9:00 do 17:00 hodin ve všední dny," upřesnil vedoucí odboru informatiky Marcel Braun.