Praha 10 se stala Městem stromů 2012

Prestižní ocenění Město stromů získala letos pražská desátá městská část. Tuto cenu každoročně uděluje Nadace Partnerství, jejíž porotu u Prahy 10 nejvíce zaujala chystaná kampaň zaměřená na stromy a péči o městskou zeleň s účastí veřejnosti.

„Naši občané se v rámci kampaně Města stromů mohou těšit na oblíbené vlastivědné vycházky, výstavy tématicky zaměřené na zeleň a veřejné prostory, pokračování úspěšné akce sázení stromů za narozené děti, tématické přednášky a setkání či rozličné soutěže. Samozřejmostí je možnost nákupu čerstvých potravin a dalšího zboží od pěstitelů  či prvovýrobců na našich farmářských trzích,“ popsal vítězný recept starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS).

Kampaň začne letos v říjnu a je pokračováním dlouhodobé podpory spolupráce na konkrétních projektech přímo s občany. Jedním z posledních společných projektů radnice a občanů je soutěž „Zásobník projektů – město na míru“, do které se obyvatelé hlásili se svými vlastními projekty na obnovu veřejného prostoru, či zrealizování společenské, kulturní nebo podobné aktivity otevřené široké veřejnosti. Až do 14. září se občané mohou zapojit do soutěže o nejlepší úpravu vnitrobloku nebo předzahrádky bytového domu s názvem Dvorek roku 2012, či do 31. srpna zaslat svůj tip na nejhezčí strom Prahy 10. Například v rámci projektu Strom za každé narozené dítě Praha 10 vysázela za dobu jeho trvání již na 2000 stromů.
 
Praha 10 svým vítězstvím získala i realizaci úpravy veřejného prostranství v hodnotě 100.000,- Kč od firmy Garpen a přednostní právo účastnit se prestižního evropského klání, soutěže Evropská kvetoucí sídla (Entente Florale Europe, EFE). Na jarních seminářích pořádaných Nadací Partnerství se na soutěž připravovalo celkem  36 měst z celé České republiky.
 
O soutěži Město stromů
 
Soutěž Město stromů je celostátní soutěží vyhlašovanou Nadací Partnerství ve spolupráci s městem Strakonice. Úkolem měst je připravit roční kampaň pro své obyvatele inspirovanou stromy a přírodou. Celoroční kampaň Město stromů je zaměřena především na osvětu, spolupráci s co největším počtem občanů, kterým není lhostejné jejich okolí, a na komunikaci v oblasti zeleně a životního prostředí. Součástí kampaně jsou akce pro všechny skupiny obyvatel –  děti, mládež, dospělé, seniory, ale i školská zařízení. Soutěž Město stromů 
se pravidelně koná od roku 2006 a jejími vítězi se postupně stala města: Kroměříž, Tachov, Krnov, Havířov, Broumov a Uherské Hradiště.