Praha 10 má od soboty dětský cyklopark

Od soboty mohou nejen obyvatelé Prahy 10 využívat dětský cyklopark ve Strašnicích mezi ulicí V Olšinách a Areálem volného času Gutovka, v blízkosti metra Strašnická. Projekt za finanční podpory radnice Prahy 10 zrealizovali zdarma tři studenti fakulty architektury ČVUT v rámci unikátního projektu Zásobník projektů - Město na míru. "Projekt studentů nás zaujal tím, jak si s lokalitou poradil. Z parku vytvořil místo pro odpočinek a sportování nejen pro děti, ale i širší veřejnost," uvedl starosta Prahy 10 Milan Richter u příležitosti slavnostního zahájení provozu nového hřiště.

V parku by podle návrhu vznikly atrakce pro malé cyklisty, jako například silniční pruhy, přechody, koše umístěné do pneumatik a interaktivní značky, jež si děti samy namalují. Zároveň byly v okolí trasy vybudovány altánky pro ostatní návštěvníky. Plán obsahoval i terénní úpravy v podobě travnatých valů, které by měly dětem nabídnout další vyžití nebo dospělým třeba příjemné opalování na sluníčku. „Park byl také zbaven části tolik kritizovaného křoví, čímž vznikly nové průhledy a zanikla temné zákoutí, kvůli kterým se člověk bál v noci parkem projít. Tím se zároveň zvýšila bezpečnost celé lokality,“ připomněl starosta Richter.

Pro bližší informace můžete také navštívit blog http://cyklopark-detem.blogspot.cz/ či stránky Cyklopark dětem na sociální síti Facebook. Přidanou hodnotou byla i velmi nízká cena parku - 90 tisíc korun. Té se podařilo dosáhnout díky práci zdarma, kterou studenti na projektu odvedli.
 
V 1.ročníku unikátní soutěže Prahy 10 "Zásobník projektů - město na míru" vybrala komise složená ze zástupců všech politických stran a veřejnosti z 21 přihlášených celkem šest vítězů, včetně zmíněného cykloparku.  Hodnocení bylo zaměřeno mj. na to, jaký má projekt přínos pro obyvatele, jaká je míra zapojení místních obyvatel a jeho realizovatelnost.  Radnice Prahy 10 dlouhodobě podporuje co největší zapojování spoluobčanů a je si vědoma, že mnozí z nich chtějí aktivně ovlivňovat své bezprostřední okolí a podílet se na veřejném dění ve svém bydlišti. „Jsme připraveni vyhlásit soutěž i v příštím roce, a položit tak nejen základy další tradice, ale také prohloubit vztah našich obyvatel ke svému bydlišti,“ dodal starosta.
 
Vítězné projekty:
 
Obnova dětského cykloparku na ulici Černokostelecká; Naučná stezka po Zahradním městě s akcemi pro děti – Zahrada ve městě; Bootcamp – cvičení pro ženy na mateřské a nejen pro ně; Strašidelný pochod – pochod se strašidly pro děti a rodiče; Sezení na míru – atypický sedací prvek pro vznikající hřiště; Galerie „Lavička“ – přeměna několika reklamních laviček na výstavní prostory.