Praha 10 bojuje s nelegálními sprejery

Odhalovat nelegální sprejery se daří stále více městským strážníkům v Praze 10. Od roku 2010 se jich podařilo zadržet celkem 16. Z toho dva na začátku letošního roku. Na jejich odhalování mají zásluhu i občané, kteří na tento nešvar městskou polici stále častěji upozorňují.

"Graffiti je problém, který řešíme několika způsoby. V preventivní rovině jsme vytvořili pro mladé lidi podmínky a v Praze 10 vyčlenili místa, kde mohou své umělecké ambice realizovat legálně. Proti nelegálnímu sprejerství naproti tomu vystupujeme razantním a represivním způsobem. Ničení obecního i soukromého majetku u nás nemá místo," zdůraznil místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

V roce 2010 zadrželi městští strážníci 5 pachatelů, v minulém roce to byl téměř dvojnásobek. "Kromě spolupráce s městskou policií při odhalování těchto činů se snažíme i o zavádění preventivních opatření. Proto jsme v některých disponovaných místech nechali na fasády domů provést nástřiky antigraffiti, které mají zabránit poškozování těchto objektů," upřesnil Zoufalík podle kterého radnice připravuje na řešení této problematiky ucelenou koncepci.

Zároveň se v Praze 10 také stále zdokonaluje kamerový systém, který je nejen nápomocen při odhalování nelegálních sprejerů, ale i odhalování další trestné činnosti. "Tato preventivní opatření a spolupráce s městskou a státní policií má další pozitivní výsledky a to je snižování kriminality na území Prahy 10. To nás utvrzuje v tom, že v této strategii chceme pokračovat i do budoucna," podotkla zástupkyně starosty Radmila Kleslová.