Práce pro projektanty bude letos více, vyplývá z průzkumu

Práce pro projektové firmy bude letos o něco více než loni, ředitelé očekávají meziroční růst o 2,9 procenta. Volné kapacity projektantů to ale nenaplní, vyplývá ze Studie projektových společností 2014 zpracované analytickou společností CEEC Research a firmou SGCP, divize Weber. Studie vychází z odpovědí více než stovky ředitelů projektových firem.

Letošní rok tak bude po pětiletém propadu prvním, kdy objem projektových prací poroste. Věří v to sedm z deseti ředitelů. Podle 52 procent firem porostou hlavně soukromé investice, 47 procent projektantů očekává růst i veřejných investic.
 
"Projektových zakázek začíná na trhu pozvolna přibývat, větší růst vidíme například u projektů zaměřených na železniční nebo vodohospodářské stavby. U silničních a dálničních staveb je ale bohužel projektů stále nedostatek," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.
 
Potvrzují to i představitelé projektových společností, podle nich však růst žene vzhůru hlavně soukromý sektor. "Přibývají nám opět zakázky zejména z průmyslového a bankovního sektoru. Stále je ale málo veřejných zakázek," podotkl ředitel divize Projekce pozemních staveb společnosti K4 Petr Ščurkevič. Vyšší růst očekávají projektanti zaměření na inženýrské stavby, u pozemního stavitelství jsou pesimističtější.
 
Ani očekávaný mírný růst nemůže kompenzovat pokles objemu prací v předchozích pěti letech. Aktuální průměrné vytížení kapacit projektových společností se pohybuje na úrovni 83 procent. Proti situaci před rokem se vytížení zlepšilo o procentní bod.
 
zdroj: ČTK