Policie nemá tajit práci policistů u StB, rozhodl soud

Policie nemá tajit informace o tom, kteří policisté byli v minulosti u Státní bezpečnosti, jaké funkce u komunistické tajné policie vykonávali nebo na jakých případech pracovali. Rozhodl tak Městský soud v Praze v případě sporu vyšetřovaného muže a krajského policejního ředitelství pro Prahu. Napsal to dnes server Aktuálně.cz.

"Profesní kariéra úředních osob správních orgánů či policistů je věcí veřejnou a veřejnost má právo být o ní informována," uvedl soud. Policie musí vydat také údaje o hodnocení policistů včetně jejich případných pracovních pochybení. "Neobsahují žádné údaje o jeho privátní sféře (údaje o rodině, o zdraví a podobně), a soud proto nevidí důvod, proč by takové informace nemohly být veřejně dostupné," rozhodli soudci.
 
Muž si podle Aktuálně.cz stěžoval na chování a postup příslušníků kriminální policie, kteří ho vyšetřovali, a nebyl spokojený s tím, jak policie s jeho stížností naložila. Požádal proto o písemnosti ze spisu a informaci, zda policista vyřizující jeho stížnost byl v minulosti trestán za nějaké pochybení v práci a zda byl příslušníkem nebo spolupracovníkem StB. Pražské policejní ředitelství informace odmítlo vydat s vysvětlením, že jsou to osobní údaje a stěžující si muž má navíc možnost nahlédnout do svazků StB a zjistit si informaci sám. Pražský městský soud dal ale za pravdu muži, který informace požadoval.
 
Policie podle serveru dlouhé roky odmítala vydat přesné informace o příslušnících bývalé komunistické tajné policie ve svých řadách. Teprve před šesti roky ministerstvo vnitra oficiálně přiznalo, že v policejních složkách pracuje 800 bývalých příslušníků StB.
 
zdroj: ČTK