Podvodníci se zaměřili na seniory na internetu, tvrdí odborníci

Podvodníci, kteří nabízejí seniorům zboží a nevýhodné smlouvy, čím dál více využívají internet. Kontaktují starší lidi pomocí inzerátů, nevyžádaných e-mailů a sociálních sítí. Novinářům to dnes řekla Šárka Soudková z Národního centra bezpečnějšího internetu. Elektronickou poštu od podvodníka podle ní obdržely letos tři čtvrtiny Čechů. Rozmáhá se prý také citové vydírání.

Podle Soudkové se internetové nabídky týkají předraženého zboží a smlouvy se uzavírají často telefonicky pod nátlakem. Roste prý také počet citového vydírání prostřednictvím seznamek a sociálních sítí. Podvodníci pod smyšlenou identitou navážou s obětí důvěrný vztah a pak se snaží například vylákat peníze na léčbu vážné nemoci.
 
Podle neziskové organizace Život 90, která poskytuje služby a pomoc seniorům, jsou terčem podvodu ročně tisíce seniorů a jejich počet prý strmě roste. Ředitel společnosti Jan Lorman uvedl, že zhruba každý druhý senior používá e-mail a pravidelně hledá informace na internetu.
 
"Praktiky on-line šmejdů jsou velmi důmyslné a kromě nabídky předraženého zboží je ohrožují předlužením, citovým vydíráním či zcizením osobního majetku včetně vytunelováním bankovních účtů," dodala Soudková.
 
Označení "šmejdi" se dostalo do podvědomí lidí prostřednictvím filmového dokumentu se stejným názvem od režisérky Sylvie Dymákové z roku 2013, která snímkem upozornila na nekalé praktiky společností pořádajících předváděcí akce zboží pro seniory.
 
Podle Soudkové tradiční předváděčky nemizí, podvodníci ale změnili taktiku a přesouvají se na internet. Odborníci radí, aby lidé nereagovali na nevyžádané nabídky a rozhodně neuzavírali jakékoliv smlouvy telefonicky. Ústní smlouvy jsou podle nich velmi nebezpečné, protože souhlas může být vynucený a kupující nemusí ve skutečnosti sám za sebe souhlasit.
 
zdroj: ČTK