Návrhy větší regulace krátkodobých pronájmů jen zakrývají podstatu problému na bytovém trhu

V poslední době slýcháváme od některých politiků a úředníků o plánech, jak v Praze zregulovat krátkodobé pronájmy bytů probíhající především přes platformu Airbnb. Nemám nic proti tomu, aby se podmínky krátkodobých pronájmů srovnaly s podmínkami dalších ubytovacích služeb. Pokud se na přijatelných pravidlech dokázala shodnout jiná světová města, není žádný důvod, aby se to nepodařilo i v případě Prahy.  

Kompletní zákaz, který je dle populistických výkřiků některých politiků také ve hře, by totiž nic dobrého nepřinesl, naopak by zaváněl socialistickým centrálním plánováním a nepřijatelným omezováním volného trhu.

Problém vidím hlavně v tom, že se tyto návrhy, zřejmě i v rámci začínajícího rétorického boje před komunálními volbami, tváří jako něco, co vyřeší údajně předražené ceny bytů v hlavním městě.

Že by však na našem realitním trhu panovala nějaká bublina, odmítl nedávno například i bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Současná cenová úroveň bytů v Praze je způsobena zejména výrazným převisem poptávky nad nabídkou bytů. A za omezenou nabídku bytů může především pomalá výstavba způsobená neúměrným protahováním povolovacích řízení ze strany úřadů. K nastartování urychlení výstavby by přitom stačilo, aby odpovědné úřady dodržovaly správní lhůty a včas vydávaly rozhodnutí v rámci povolovacího procesu.

Krátkodobé pronajímání bytů může částečně ovlivnit ceny nájmů v centru města, kde k pronájmům přes Airbnb dochází především. Pro trvalé bydlení však lidé dlouhodobě preferují okrajovější lokality, které naopak turisté vyhledávající tento typ ubytování prakticky opomíjejí. Na cenu bydlení zde to tak nemá prakticky žádný vliv.

Přísnější pravidla pro služby jako Airbnb mohou lokálně pomoci jen těm, kteří bydlí nebo by chtěli bydlet v centrální části Prahy – někteří majitelé bytů mohou od provozování krátkodobého pronájmu upustit a na klasický nájemní trh by se mohlo dostat více bytů, což by mohlo rozšířit jejich nabídku a zatlačit na cenu nájmů. Klíč k zastavení růstové spirály v celé Praze však leží jinde. Je v rukou úředníků stavebních i dalších dotčených úřadů.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s