Nadělte letos smysluplné dárky

Touží vaše děti po kroužku focení, zajímají se o počítačovou grafiku, chcete, aby uměly výborně cizí jazyk nebo rozvíjely svůj hudební talent? Poraďte Ježíškovi, ať jim nadělí pod stromeček vzdělání či rozvoj dovedností, je to nejlepší investice do jejich budoucnosti. Letos nadělte smysluplný vánoční dárek, vrátí se vám to.  

Češi jsou odhodláni si na vzdělání a rozvojové aktivity i půjčit
Podle aktuálního průzkumu zpracovaného agenturou Response Now pro Sberbank CZ uvádějí Češi rozumné důvody, za jakých si jsou ochotni půjčit. Každý druhý Čech by rád investoval do vzdělání, přičemž 32 % by si rádo půjčilo na vzdělání svých dětí a 16 % na své vzdělání. Vzdělání tak patří například spolu s autem, k nejčastějším důvodům, kvůli kterým jsou lidé ochotni si půjčit. 

Nadělte smysluplné dárky
Podle předpovědí obchodních řetězců a e-shopů budou mezi hity letošních Vánoc opět patřit novinky na poli elektroniky - smartphony, tablety a notebooky. Nenechte si však strhnout davem a přemýšlejte, jak nadělit smysluplné dárky, aby váš potomek místo žrouta času dostal kreativní dárek spojený se vzděláním. Jak toho docílit? Jednoduše. K elektronice nadělte i kurz. K notebooku kurz grafiky a pro starší třeba k tabletu či smartphonu kurz základů programování aplikací. 

Nový foťák a kurz focení pod stromečkem
Pokud najdou děti pod stromečkem fotoaparát, a navíc kurz kreativní fotografie nebo nadupaný počítač a kurz programování, určitě budou nadšené. Takovýto rozvojový kurz je pro děti jistě užitečným vkladem do života. „Investice do vzdělání patří nesporně mezi ty náklady, nad kterými se dlouze nepřemýšlí. S financováním rozvoje potomka v tomto případě dokáže pomoci i banka,“ říká Gabriela Brůhová ze Sberbank. 

Bubny, kytara a hodiny hudby
Pokud vaše děti fascinuje svět populární hudby, umožněte jim stát se jejich hudebními idoly. A k hudebnímu nástroji přidejte i výuku hry na nástroj. Pokud děti nástroj zaujme, stane se z něj často koníček na celý život.

Permanentka do jump parku
S růstem obliby parkurového skákání mezi mládeží raketově vzrostla také obliba jump parků. Věřte tomu, že když vaše dítko najde pod stromečkem třeba permanentku do takového zařízení a navíc doplněnou například o exkluzivní workshop s některým ze svých parkurových hrdinů, budou to pro něj ty nejkrásnější Vánoce na světě.

Přihlaste děti na kolektivní sporty
Sportování je pro děti velmi důležité. Nejen, že rozvíjí jejich pohybové dovednosti a celkově prospívá zdravému vývoji, ale učí je také disciplíně a pomáhá budovat sociální vazby. Pokud váháte mezi individuálním a kolektivním sportem, Petr Salomon, odborník na sportovní marketing a spoluzakladatel platformy Týmuj.cz, doporučuje do dětského rozvrhu zařadit kolektivní sport, jako je například fotbal, florbal, hokej, volejbal nebo basketbal. Zdůrazňuje především práci v týmu, vzájemnou spolupráci a motivaci. Když děti hrají fotbal nebo volejbal, musí spolu komunikovat, mluvit. Nenásilnou formou tak navazují sociální kontakt se stejně starými dětmi, mezi kterými si snadno mohou najít kamarády. Děti se naučí přijímat vítězství a vyrovnávat se s porážkami, což se jim bude hodit i mimo hřiště a tělocvičny.

Vzdělání je dlouhodobá investice, vyplatí se
Na vánoční dárky obecně se nedoporučuje si půjčovat a celé Vánoce by měly být financovány z běžných rodinných příjmů. Výjimkou však mohou být vzdělávací kurzy či umělecké, pohybové nebo sportovní aktivity, které lze považovat za dlouhodobou investici, a je tak možné financovat je půjčkou.
„Zlaté pravidlo nakládání s penězi zní: Rozumné je splácet věci nejdéle tak dlouho, jaká je jejich životnost. V tomto ohledu je investice do těchto aktivit velmi jistou a jednou z nejvhodnějších. A pokud zvolená forma s sebou nese náklady, které nelze pohodlně financovat z běžného rozpočtu, vyplatí se půjčka a rozložení finanční zátěže v čase,“ radí Gabriela Brůhová ze Sberbank.