Mladá fronta DNES: Cesta ze slezského „děcáku“ až k titulu na vysoké škole v Praze

Pochází ze severní Moravy a od základní školy byl v dětském domově. Ve dvaceti se rozhodl, že využije nabídku Prahy 10 a půjde studovat na vršovickou vysokou školu. Od minulého týdne je bakalářem.

VRŠOVICE Životní příběh třiadvacetiletého Roberta Hladíka možná trochu připomíná „přeslazené“ americké filmy. Nicméně jeho osud měl alespoň na začátku spíše slanou příchuť. Robert pochází z Karviné na severní Moravě, a když byl v osmé třídě základní školy, byl poslán do dětského domova v Melči u Opavy. Matka byla v té době ve vězení a otec, nezaměstnaný horník, se nedokázal o své děti dostatečně postarat.

Do domova putovalo i pět Robertových sourozenců. „Po základce jsem šel na učňák obor kuchař číšník,“ začíná své vyprávění Hladík. Ačkoliv byl stále v dětském domově, plánoval si, že po učňáku pojede s kamarády do Španělska pracovat jako barman. „Chtěl jsem poznat něco jiného a vypadnout od toho světa tam,“ říká.

Odjezd na Pyrenejský poloostrov se však nezdařil, i kvůli tomu, že se nechal přemluvit jedním ze spolužáků, aby s ním šel studovat nástavbové studium zakončené maturitou v Ostravě. Učinil tak jeden ze svých důležitých kroků v životě. Avšak nástavba na soukromé střední odborné hotelové škole ve Vítkovicích nebyla zadarmo. Musel si sehnat sponzora, který by zaplatil zhruba čtyřicet tisíc za dva roky studia. „Ředitelka dětského domova Jiřina Mourová mi dohodila pana Mastného, který byl ochoten školné platit,“ vysvětluje Hladík.

Podle svých slov byl průměrným studentem, ale maturitu v roce 2008 absolvoval bez problémů. Co ale dál? Ani s maturitou totiž není hledání práce na Ostravsku jednoduché. Ředitelka domovamu dala tip, který jí přišel e-mailem. Radnice Prahy 10 nabízí dětem z dětských domovů stipendium na vysoké škole a ubytování ve studentském domě v pražských Záběhlicích.

Opustil své sourozence, holku i kamarády a vydal se do Prahy

Tehdy dvacetiletý Robert Hladík stál před těžkým rozhodnutím. Opustit své sourozence, kamarády i svoji holku a odjet na několik let do hlavního města? „Nakonec jsem do Prahy jel na pohovor, který dopadl dobře,“ vypráví.

Z velkoměsta měl obavy a začátky podle něj nebyly jednoduché. Svého rozhodnutí však nelituje. „Poznal jsem spoustu nových lidí a po tomto krásném městě bych mohl chodit roky a stejně bych ho nepoznal dokonale,“ poznamenává. I do budoucna počítá, že v Praze zůstane a na Moravu bude jezdit jen na dovolenou.

Ve Vršovicích nastoupil na Vysokou školu finanční a správní. Trochu skok v oboru, kterým se předtím zabýval - z kuchaře na marketing. „Bylo to těžké, ale já si rád dávám složitější překážky. Život je pak mnohem zajímavější a člověk má více zážitků,“ říká trochu jako filmovou repliku.

Získal titul jako první a starosta mu za to nabízí práci na radnici

Na konci minulého měsíce uspěl u státnic a získal titul bakaláře -jako první v rámci projektu Prahy 10 pro děti z dětských domovů. Diplomovou práci psal na téma drogově závislých. „Vzhledem k tomu, že mám s drogami osobní zkušenost, psala se mi bakalářka jedna báseň,“ podotýká Hladík.

Tímto tématem se chce zabývat i v pokračujícím magisterském studiu, které plánuje. Také si chce najít vlastní bydlení, kam by šel i se svým mladším bratrem, kterého přivede do Prahy, a práci.

V tom mu možná pomůže vršovická radnice. „Na studijní úspěch Roberta Hladíka jsme pyšní a nabízíme mu práci na naší radnici,“ slibuje starosta Milan Richter s tím, že k účasti na projektu zve další zájemce z dětských domovů.

www.praha10.cz