Krejčíř plánoval likvidaci celníka, řekl u soudu klíčový svědek

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř plánoval v roce 2005 před svým útěkem z Česka likvidaci celníka. Pražskému městskému soudu to dnes prostřednictvím videokonference sdělil klíčový svědek proti Krejčířovi Radek Zwierzyna. Podle něj měla být vražda celníka součástí plánu, jak podvodně vymáhat peníze od státu.

Jedenačtyřicetiletý Zwierzyna z bezpečnostních důvodů vypovídal na dálku z utajeného místa, na kterém předsedkyně soudního senátu před zahájením dnešního jednání osobně ověřila jeho totožnost. Uvedl, že ho Krejčíř sám kontaktoval koncem roku 2004 s tím, že potřebuje dosadit svého člověka do společnosti Tukový průmysl, kterou ovládal. Záměrně prý hledal někoho mimo tehdejších okruh svých známých, o něž se už zajímala policie. Zwierzyna se poté ve firmě stal jednatelem.
 
O "akci celník" s ním prý Krejčíř začal aktivně jednat počátkem března 2005. "Inženýr Krejčíř mě informoval, že bude chtít provést nějakou větší akci s celníkem. Moje odměna byla stanovena na milion eur, já jsem s tím souhlasil, protože jsem potřeboval peníze. Měl jsem závazky ve výši 60 milionů korun, chtěl jsem je snížit," uvedl svědek. Dluhy mu prý vznikly v souvislosti s tím, že "si půjčoval peníze od soukromých osob a půjčoval je dál".
 
Krejčíř podle obžaloby vymyslel plán, jak na státu vymáhat dvě miliardy korun. Nechal v sídle Tukového průmyslu uložit padělané peníze a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a aby s penězi poté uprchl.
 
"Šlo mu o to, aby se Tukový průmysl očistil od všech závazků vůči celnímu úřadu. Společnost měla získat úvěr ve výši 250 milionů švýcarských franků, které měl následně zabavit celní úřad, a Tukový průmysl se měl o tyto peníze soudit," popsal Zwierzyna.
 
Podnikatel Zwierzynovi údajně sdělil, že pro zdárný průběh akce bude celníka nutné fyzicky zlikvidovat. Zwierzynu prý vyzval, aby s mužem odjel v autě na zamýšlené místo vraždy. Zwierzyna ale v červnu 2005 vše oznámil na policii.
 
"Bál jsem se o život svůj i o život dotyčného pána. Pochopil jsem, že stejný osud se chystá i pro mě. Bál jsem se i o svou rodinu, nevěděl jsem, co s nimi bude," řekl soudu.
 
V Krejčířově kauze měl jako svědek vypovídat i expremiér Stanislav Gross. Soud jej předvolal na pátek, Gross se však podle informací ČTK v předstihu omluvil ze zdravotních důvodů.
 
Krejčířovi, který je od loňského listopadu ve vazbě v Jihoafrické republice, hrozí v Česku za údajnou přípravu vraždy celníka a další skutky i výjimečný trest. Do JAR se dostal na falešný pas přes Seychelské ostrovy poté, co krátce po Zwierzynově oznámení utekl české policii při domovní prohlídce své vily v Černošicích.
 
V Africe nyní čelí obžalobě z únosu, mučení a pokusu o vraždu. Tamní média jej spojují nejméně s desítkou vražd a dalších trestných činů, údajně byl jednou z klíčových postav johannesburského podsvětí. Podnikatel požádal v JAR o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být deportován. Česká justice mu v jeho nepřítomnosti uložila 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a další skutky.
 
zdroj: ČTK