Jednání s úředníky v Praze 10? Nyní i přes chat a videohovor

Unikátní způsob on-line komunikace pro občany s úředníky spouští v rámci pilotního projektu městská část Praha 10. Od dnešního dne se tak lidé mohou spojit se zaměstnanci radnice nejen e-mailem, telefonem anebo přes Skype, ale i prostřednictvím chatu a videohovoru. 

„Reagujeme tímto na vývoj modernějších způsobů komunikace. Použití nevyžaduje žádnou instalaci ani zvláštní nároky, využít ho může naprosto každý jedním kliknutím  na svém počítači,“ popsal starosta městské části Praha 10 Milan Richter (ODS).

V rámci pilotního projektu budou občané jako první v Praze moci takto komunikovat se zaměstnanci živnostenského úřadu, a to každé úterý od 8.30 do 10.00 hodin a čtvrtek od 13.00 do 14.00 hodin. Po přihlášení se každému nabídne povolení nebo odmítnutí ke kameře a mikrofonu. „Dáváme tím lidem na výběr, jestli chce být občan při jednání s úředníkem viděn a slyšen, nebo jen slyšen,“ upřesnil starosta Richter.
 
Během hovoru jsou k dispozici veškeré vedlejší funkce, ať už jde o chat nebo sdílení materiálů běžně používaných formátů apod. Komunikace se zahajuje kliknutím na ikonu písmene „i“. Jeho zbarvení signalizuje, jestli je úředník pro rozhovor dostupný, nebo nikoli. V případě, že je ikona zbarvena zeleně, dochází k propojení. Pokud ikona svítí červeně, je nutné vyčkat. „V rámci modernizace a otevřenosti úřadu je to další možnost, jak lidem šetřit čas a na druhou stranu jim nabídnout nový způsob komunikace,“ dodal tajemník radnice Martin Slavík.
 
Praha 10 v tomto ohledu patří mezi nejaktivnější městské části a za své projekty získala už řadu prestižních ocenění, jako za projekt „Zdokonalování informačního systému Úřadu městské části Praha 10“, který obsadil v rámci nedávného prestižního hodnocení magazínu
Egovernment a poradenské společnosti KPMG první místo v kategorii projekty obcí.