Jako první v ČR implantovali lékaři v Praze 10 převratný kardiostimulátor

Lékaři ve FNKV včera jako první v ČR implantovali pacientovi kardiostimulátor, se kterým pacient může absolvovat vyšetření pomocí magnetické rezonance. Při vyšetření s klasickým kardiostimulátorem hrozí celá řada komplikací - zničení přístroje, poškození srdce pacienta v místě, kde jsou umístěny elektrody kardiostimulátoru, a případně i smrt nemocného.

Možnost absolvovat vyšetření pomocí magnetické rezonance pro pacienty s kardiostimulátorem vidí MUDr. Martin Herold, primář III. interní-kardiologické kliniky FNKV, jako velmi podstatnou. „Vyšetření magnetickou rezonancí má pro stanovení správné diagnózy a správné léčby u některých onemocnění zásadní význam. Pacienti s klasickými kardiostimulátory toto vyšetření doposud nemohli podstoupit. Přitom se magnetická rezonance využívá stále častěji, nezastupitelná je například u diagnostiky a léčby roztroušené sklerózy, nádorů mozku a intenzivně se využívá při diagnostice všech onemocnění kloubů, kostí a páteře (např. postižení meziobratlových plotének) a řady dalších chorob. Navíc není oproti vyšetření na počítačovém tomografu zatíženo radioaktivním zářením, protože využívá magnetické pole.“

Implantován pacientům od června

Nový typ kardiostimulátoru byl na český trh uveden 1. června tohoto roku. Pojišťovny jeho použití proplácejí, jeho cena je však vyšší než u klasických kardiostimulátorů. Podle Martina Herolda jej budou implantovat těm pacientům, kteří již mají diagnostikovánu nemoc, u které je nutné nebo výhodné provádět vyšetření na magnetické rezonanci. Takových projde FNKV 5 až 10 % ročně. Podle jeho názoru se ale jeho používání rychle rozšíří, protože význam a počet vyšetření pomocí magnetické rezonance bude nadále růst. Lékaři ve FNKV implantují kardiostimulátor zhruba 400 pacientům ročně.
Především u mladých lidí je využití nových kardiostimulátorů smysluplné, protože není možné dopředu určit, jakou nemocí mohou v pozdějším věku trpět. „Minimálně by se měly používat nové elektrody, které časem do srdce pacienta zarostou a již je nelze snadno vyměnit. Samotný kardiostimulátor za modernější vyměnit lze, ale elektrody často jen velmi obtížně,“ říká Martin Herold.