Hroch Váleček vyrazil z Prahy na cestu do zoo ve Vratislavi

Tříletý hroch obojživelný Váleček dnes vyrazil na cestu z pražské zoologické zahrady do nového Afrikária ve Vratislavi. Potomek samice Marušky a samce Slávka už nemůže žít ve výběhu společně se svými rodiči, v novém domově se stane chovným samcem, uvedla v tiskové zprávě mluvčí pražské zoo Jana Ondrejechová.

Ve Vratislavi bude žít společně se dvěma samicemi, devatenáctiletou Rumbou a její devítiletou dcerou Salsou. Všichni se přesunou do zbrusu nového pavilonu, který podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka jeho polské kolegy vyšel na 67 milionů eur (asi 1,8 miliardy korun).
 
Váleček se narodil 8. června 2011. O dva měsíce později ho pokřtil herec Marek Eben. Chovatelé tehdy ze tří návrhů vzešlých z internetového hlasování vybrali jméno, které připomíná hrdinu seriálu Kamarádi představovaného právě Ebenem.
 
Stěhování tento hroch zažívá již podruhé. Když mu byl rok, přesouval se společně s rodiči v rámci pražské zoologické zahrady z dolní části do nového pavilonu vybudovaném v horních pasážích, které nejsou ohroženy povodněmi.
 
Hrochy chová pražská zoo 80 let. Jako první přijel v roce 1933 do zoo v cirkusové maringotce hroch Petr. Populární byla hrošice Zuzana, která do Prahy dorazila z Berlína, kde za války přečkala bombardování. Zoo ji odkoupila za symbolickou jednu korunu za každé kilo váhy. Neméně slavný je hroch Slávek - stal se hrdinou ničivých povodních v roce 2002, když dokázal přežít v zatopeném Pavilonu velkých savců. Jeho tehdejší partnerka Lentilka a dcera Barborka velkou vodu bohužel zaplatily životem. Novou Slávkovou partnerkou se pak stala Maruška. Ta úspěšně odchovala dvě mláďata - nejprve Tomíka a potom Válečka. Tomík v roce 2010, kdy mu byly čtyři roky, zamířil do Francie.
 
zdroj: ČTK