Expilot Daňhel dívku nezneužil, rozhodl definitivně odvolací soud

Pražský městský soud včera v odvolacím řízení potvrdil osvobozující rozsudek bývalému pilotu a svědkovi v kauze letounů CASA Karlu Daňhelovi. Žaloba jej vinila ze zneužití dívky. Verdikt je pravomocný, Daňhelovi hrozilo až desetileté vězení. Hlavní svědkyně již dříve policistům přiznala, že si pohlavní styk vymyslela. Daňhel tvrdí, že za jeho obviněním stojí Vojenské zpravodajství (VZ), které ho podle něj již několik let sleduje.

Soudce Jaroslav Cihlář uvedl, že se předchozí instance vypořádala s důkazy v pořádku. Podle soudu se neprokázalo, že by Daňhel dívku zneužil. Obhájkyně expilota Lucie Hrdá uvedla, že případ jejího klienta odkazuje na kauzu přítelkyně expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, kterou policie podezírá kromě politické korupce také ze zneužití VZ. Podle Hrdé je totiž Daňhel součástí hry zpravodajské služby. "Pokud by byl odsouzen, byl by zcela zdiskreditován," řekla právnička.
 
"Generál Kovanda (jeden z obviněných v kauze Nagyové) vydal prohlášení, že obhajoba mého klienta, to znamená já, viním Vojenské zpravodajství ze zneužívání postavení. Oni se proti tomu striktně ohrazovali, že nic takového nedělají, načež za 14 dní dní se stalo to, o čem všichni víme v kauze paní Nagyové," dodala Hrdá.
 
Podle policie využila Nagyová Vojenské zpravodajství ke sledování tří lidí včetně Nečasovy manželky. Vedle ní a bývalého šéfa VZ Milana Kovandy byli obviněni někdejší šéf VZ Ondrej Páleník a příslušník zpravodajství Jan Pohůnek. Kovanda se částečně přiznal a vyhnul se vazbě, ostatní obvinění ve vazbě strávili víc než měsíc. Kvůli této kauze a také kvůli údajnému podplácení tří exposlanců ODS, na kterém se Nagyová podle policie také podílela, padla Nečasova vláda.
 
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Denisa Durdíková v dubnu uvedla, že nenašla důkaz, který by Daňhela usvědčoval ze zneužití dívky. V odůvodnění rozsudku kritizovala práci policie. Kriminalisté podle ní neprovedli první výslech dívky podle zákona. Připustila, že poškozená mohla vnímat postup kriminalistů jako nátlak. V případu ještě podle ní chyběl zcela podstatný důkaz, kterým mělo být lékařské vyšetření dívky.
 
Na postup policistů si stěžovala již dříve i advokátka Hrdá. Podle Daňhela stojí za obviněním Vojenské zpravodajství a snaha o očernění kvůli kauze CASA. Odpovídá tomu prý časová souslednost s vyšetřováním v případu nákupu letounů. Ředitelka komunikačního odboru ministerstva obrany Mira Třebická taková tvrzení již dříve odmítla.
 
Obžaloba Daňhela vinila z pohlavního styku s dívkou, který se údajně uskutečnil loni v dubnu v jednom pražském hotelu. Daňhel uvedl, že měl v té době milenecký vztah s její matkou. Dívka za ním přijela do Prahy ze severní Moravy kvůli nakupování šatů a druhý den jela domů.
 
Patnáctiletá dívka, která je hlavní svědkyní, před soudem odmítla vypovídat, v dřívější policejní výpovědi ale přiznala, že si zneužití vymyslela. Důvodem byl údajně stres vyvolaný opakovanými otázkami policistů.
 
Daňhel jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k nákupu letounů CASA. Podle něj na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Nákup letounů byl podle policie předražený o více než 650 milionů korun. Protikorupční policie kvůli tomu obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09), ta vinu odmítá.
 
Autor: ČTK