Elán nechá na turné posluchače stahovat novou píseň zdarma

Slovenská kapela Elán, která letos slaví 35 let profesionální hudební dráhy, nabízí svým fanouškům možnost stáhnout si zdarma jejich novou nahrávku, vypálit si ji na CD a pak si ho nechat podepsat na koncertě v rámci turné s programem The Best Of vol. 2. To se uskuteční 17. října v brněnské Kajot Areně, 22. října ve sportovní hale v pražských Holešovicích, 24. října v ČEZ Areně v Ostravě a 28. října v Bratrislavě. Na koncertech si zájemci také mohou vyzvednout CD booklet. 

"Situace s autorskými právy je nesnesitelná. O všechny peníze za nahrávky nás víceméně okradou piráti, tak chceme ukázat, že je máme na háku a rovnou jim to darujeme," řekl dnes ČTK frontman Elánu Jožo Ráž. "Z našich posluchačů uděláme vědomě piráty a nabídneme jim, že pokud si nahrávku zdarma stáhnou a přijdou na náš halový koncert, dostanou od nás ještě jednoduchý obal," dodal. 
    
Turné navazuje na předloňské halové show The Best Of. "Máme tolik hitů, že není možné je přehrát na jednom vystoupení. Proto vyrážíme znovu na turné. Pokud naši posluchači navštíví i druhou část, bude jejich koncertní zážitek kompletní," uvedli členové Elánu s tím, že oproti loňsku uvidí návštěvníci zcela novou show. Změní se design pódia, celý vizuál i dramaturgii. 
    
Stopadesátičlenný tým bude techniku do hal převážet v devíti kamionech. I tentokrát nechají hudebníci své fanoušky na internetu hlasovat, které z hitů mají zahrát. Navíc si na pódium pozvou dechovou sekci, se kterou hráli v roce 1979. 
    
"Dechová sekce bude tříčlenná, chtěli jsme angažovat Moravanku, ale neměli čas," podotkl s úsměvem Vašo Patejdl. 
    
Do začátku turné by mělo být hotové nové album Elánu, kapela však zatím nemá ani název ani vydavatele. "Určitě se na něm bude podílet dechová sekce a některé skladby z něho zahrneme do našeho programu," uvedl Jano Baláž. 
    
Letošní zajímavostí je i to, že Jožo Ráž i Vašo Patejdl oslaví šedesátku. Bouřlivé oslavy však neplánují. "Bude to v klidu, nemám moc rád, když někdo využívá jubileum k nějaké propagaci," sdělil Patejdl. 
    
Elán svoji kariéru zahájil v roce 1981, kdy vydal debutové album Osmy svetadiel. Velký comeback slavil Elán v roce 2003 poté, co se Jožo Ráž po čtyřleté léčbě zotavil z následků vážné nehody na motocyklu. Na koncert na pražské Letné tehdy přišlo přes 80.000 lidí. Pilířem kapely jsou Jožo Ráž (zpěv, baskytara), Jano Baláž (zpěv, kytara) a Vašo Patejdl (klávesy, zpěv), kteří společně skládají písně. V současnosti s nimi skupinu Elán tvoří Peter Farmbauer (kytara, zpěv), Lubo Horňák (klávesy) a Boris Brna (bicí).
 
zdroj: ČTK