Dům zubní péče o dítě a rodinu bojuje společně s rodiči a pedagogy proti zubnímu kazu dětí

Dům zubní péče o dítě a rodinu vytvořil za spolupráce s Úřadem městské části Prahy 10 pro rodiny s dětmi preventivní projekt Stop zubnímu kazu, jehož cílem je děti, jejich rodiče a pedagogy hravou a zábavnou formou naučit, jak správně pečovat o svou dutinu ústní.

Projekt zahrnuje dva programy. Program „Vezmi mámu a tátu s sebou“ je určen pro děti v posledních ročnících mateřských škol a jejich rodiče na území Prahy 10. Děti se společně s rodiči od kvalifikovaných lektorek dozvědí, jak a proč správně pečovat o svůj chrup, jaké omyly a polopravdy o zubní péči jsou nejrozšířenější, jak se správně stravovat a předcházet tak vzniku zubního kazu. Program probíhá v prostorách Domu zubní péče nebo v prostorách mateřských škol.

Program „Spolu na kaz přijdeme včas“ je určen pro žáky prvních tříd základních škol na území Prahy 10. Děti se společně v doprovodu pedagoga účastní preventivního programu, který probíhá v učebně Domu zubní péče. Program je koncipován tak, aby se děti pobavily a zároveň se něčemu naučily. Pod vedením profesionálního týmu se hravou a zábavnou formou dozvědí, jak si správně čistit zuby či jak se zdravě stravovat. Program nabízí též netradiční pohled na ordinaci zubního lékaře, který si klade za cíl zbavit děti strachu z tohoto prostředí. Dětem, kterým dají rodiče písemný souhlas, jsou navíc provedeny digitální panoramatické snímky chrupu, které vyhodnocují lékaři týmu Domu zubní péče. Vyhodnocení jsou psána srozumitelnou formou i pro laiky a jsou zasílána zákonným zástupcům dítěte.
 
Dům zubní péče se snaží o soustavnou systematickou prevenci. Zakládá si na týmu kvalifikovaných odborníků a velkém důrazu na spolupráci rodičů s dítětem, čímž se odlišuje od ostatních preventivních programů, které jsou zaměřeny na problematiku zubního kazu.
 
Účast na programech pro děti, rodiče i pedagogy je zdarma. Další informace o projektu a možnosti účasti na něm lze najít na webových stránkách www.pekarek.eu. Také je možno kontaktovat koordinátorku projektu na telefonním čísle 733 532 221 či recepci, tel. 733 151 515, e-mail dumzubnipece@pekarek.eu.