Doporučení ukončit sKarty vyvolalo spor mezi TOP 09 a ODS

Doporučení premiéra Petra Nečase (ODS) ukončit co nejrychleji kontroverzní projekt sKaret vyvolalo dnes slovní přestřelku mezi koaličními stranami TOP 09 a ODS. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska může za rozhodnutím být nervozita občanských demokratů z klesajících preferencí a jejího předsedy Nečase z toho, že "je na odpis". Podle ministra dopravy Zbyňka Stanjury (ODS) je pozice Nečase jako šéfa ODS silná a TOP 09 se snaží výroky zamaskovat to, že její politici užitečný systém sKaret změnili na obtěžující. 

Premiér dnes ministryni práce Ludmile Müllerové (TOP 09) doporučil projekt sKaret co nejrychleji ukončit. Podle něj je sice myšlenka dobrá, nynější provedení prý ale projekt zdiskreditovalo. Systém odstartoval loni pod vedením tehdejšího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Karty kritizuje opozice, odbory, rada postižených, ombudsman, ochránci osobních údajů i někteří koaliční politici. 

Podle místopředsedy TOP 09 Kalouska zrušení znamená "vylévání dítěte i s vaničkou". Myšlenka je prý dobrá a její zničení je "úplná blbost", řekl novinářům Kalousek. "Když projekt odhysterizujeme, když od něj odpreparujeme... nervozitu ODS z jejich preferencí, tak zjistíme, že je to projekt s velkým potenciálem," uvedl. Na dotaz, proč Nečas doporučuje zrušení sKaret, místopředseda TOP 09 odpověděl: "Já nejsem v křeči předsedy strany, který je na odpis". 
    
Na výroky zareagoval ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS), který dřív vedl poslanecký klub občanských demokratů. "Postavení Petra Nečase je v ODS mnohem silnější, než by si naši drazí koaliční i opoziční kolegové přáli," sdělil ČTK Stanjura. Podle něj je Kalouskova reakce snahou TOP 09 "zamaskovat skutečnost, že užitečný projekt změnila na systém, který víc obtěžuje, než pomáhá". Stanjura podotkl, že se koalice dohodla na dobrovolnosti používání sKaret. "Tento nástroj na zamezení zneužívání sociálních dávek se změnil na pouhou plošnou byrokratickou překážku ve vyplácení, nikoli cílené filtrování těch, co dávky zneužívají," míní Stanjura. 
    
Podle Kalouska byla pravidla používání nastavena možná příliš restriktivně, ale dají se upravit a sKarty mohou "přinést mnoho dobrého pro sociálně potřebné". Ministryně práce Müllerová původně připravila návrh novel, podle nichž měly sKarty sloužit jako průkazky. Nyní k nim lidé musí mít i konto u spořitelny, přes které k nim dávky plynou. Podle Müllerové by povinné zřizování spořitelního účtu mohlo být protiústavní. Lidé by tedy toto konto měli mít jen tehdy, pokud by o něj stáli. Projekt hájil i Drábek. Podle něj se díky němu výrazně ušetří za rozesílání peněz potřebným.
 
zdroj: ČTK