Do Havlíčkových sadů se po letech vrátila socha Neptuna

Do pražských Havlíčkových sadů se po několika letech vrátila socha Neptuna. Zbývá pouze zprovoznit vodní prvky, aby ze sochy začala opět tryskat voda, řekla dnes novinářům starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Osazení sochy označila za tečku náročné rekonstrukce Grébovky, která trvala přes 15 let a stála více než 365 milionů korun.

Originál vzácného díla, který spolu s kašnou tvořil kulturní památku, se z parku ztratil v 90. letech minulého století. Podle všeho jej někdo ukradl. Po pátrání se nakonec našel na zahradě tvrze Třebotov u soukromého sběratele, který ji podle starostky nabyl v dobré víře, přesto však sochu za úplatu vrátil. Náhradou dostal jednu ze dvou kopií, kterou nechala radnice vytvořit.
 
"Neptun je posledním sklíčkem scházejícím v mozaice obnovené Grébovky," uvedla starostka. Socha stojí v jeskyni Grotta v horní části parku. Originál, který sochař Bohuslav Schnirch vyhotovil z jemného pískovce, bude do dvou nebo tří let uložen v lapidáriu Národní galerie. Do té doby by podle starostky měl být vystaven v Novoměstské radnici.
 
zdroj: ČTK