Do Havlíčkových sadů se po letech vrátila socha Neptuna

22. 07 2014 | Do pražských Havlíčkových sadů se po několika letech vrátila socha Neptuna. Zbývá pouze zprovoznit vodní prvky, aby ze sochy začala opět tryskat voda, řekla dnes novinářům starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Osazení sochy označila za tečku náročné rekonstrukce Grébovky, která trvala přes 15 let a stála více než 365 milionů korun.

Originál vzácného díla, který spolu s kašnou tvořil kulturní památku, se z parku ztratil v 90. letech minulého století. Podle všeho jej někdo ukradl. Po pátrání se nakonec našel na zahradě tvrze Třebotov u soukromého sběratele, který ji podle starostky nabyl v dobré víře, přesto však sochu za úplatu vrátil. Náhradou dostal jednu ze dvou kopií, kterou nechala radnice vytvořit.
 
"Neptun je posledním sklíčkem scházejícím v mozaice obnovené Grébovky," uvedla starostka. Socha stojí v jeskyni Grotta v horní části parku. Originál, který sochař Bohuslav Schnirch vyhotovil z jemného pískovce, bude do dvou nebo tří let uložen v lapidáriu Národní galerie. Do té doby by podle starostky měl být vystaven v Novoměstské radnici.
 
zdroj: ČTK

Speciály