Děti do 10 let mají od července MHD zdarma

Děti do 10 let nezaplatí za cestování městskou hromadnou dopravou (MHD) po Praze ani korunu, doposud za cestování pražskou MHD platily děti již od šesti let. Novinka platí od 1. 7. 2010. V Praze 10 je nyní možné pořídit Opencard i na Skalce.

Děti do 10 let nezaplatí za cestování městskou hromadnou dopravou (MHD) po Praze ani korunu, doposud za cestování pražskou MHD platily děti již od šesti let. Novinka platí od 1. 7. 2010. V Praze 10 je nyní možné pořídit Opencard i na Skalce.

"Malé děti by určitě měli problém s používáním opencard," řekl předseda představenstva pražského dopravního podniku (DP) David Vodrážka před časem. Ten dále doplnil, že Rada hlavního města v této souvislosti uložila dopravnímu podniku a pražskému organizátorovi dopravy ROPID, aby vyhodnotily, jaké to bude mít finanční dopady. "Již teď víme, že nebudou nijak závratné," podotkl Vodrážka. Nově budou v této souvislosti od 31. července zavedeny také školní jízdenky využívající kartu Pražana - verze Dítě (10 až 15 let), Junior (15 až 19 let) a Student (19 až 26 let). Cena pětiměsíčního kuponu pro děti do 15 let bude 600 korun, pro kupony Junior a Student bude 1200 korun. V případě desetiměsíčního kuponu bude cena 1200 korun a 2400 korun. Další novinkou od 1. července je také prodej takzvaného klouzavého celoročního kupónu s volitelným začátkem platnosti za 4750 korun. Kupon mohou Pražané přerušit, a to nejvýše dvakrát za dobu jeho platnosti na 14 dní a na celkovou maximální dobu 60 dní. Pokud cestující přeruší kupon na 14 dní, ušetří podle informací pražského magistrátu 198 korun, na jeden měsíc 396 korun a za dva měsíce ušetří 792 korun.

"Z důvodu ochrany osobních údajů a bezpečnému ověření totožnosti je nutné o přerušení zažádat osobně na Centrálním dispečinku DP v ulici Na Bojišti 5, na kontaktním místě ve Škodově paláci nebo v infocentrech DP ve stanicích metra Muzeum, Anděl, Nádraží Holešovice," vysvětlil mluvčí opencard Martin Opatrný. Od 31. července v rámci plnění strategie dalšího rozvoje karty Pražana začne platit také nový jízdní druh dokladu pro seniory 70+. Díky němu budou mít cestování zdarma nejen v rámci MHD, ale i ve vlacích Českých drah na území Prahy. Karta Pražana nyní funguje jako tramvajenka, průkazka do knihovny či na parkování. Nabídku karty rozšířil od prvního dubna balíček slev, a to do zoologické zahrady, do botanické zahrady ve výši pěti procent a do divadel v rozmezí od pěti až do 10 procent či slevu ve výši 20 procent získají Pražané také při návštěvě Trojského zámku a do Muzea hlavního města Prahy se dostanou s 10procentní slevou. Do programu slev se zapojí také soukromé podniky. Pražané si mohou kartu Opencard zařídit také prostřednictvím on-line žádosti přes internet na webu www.opencard.cz.